Organizatorem wydarzenia była Infrastruktura Komunikacyjna sp. z o.o., a patronat medialny nad nim objęły m.in. dwumiesięcznik "Geoinżynieria drogi mosty tunele" oraz portal inzynieria.com.

Żmigrodzkie spotkania poświęcone są aktualnym zagadnieniom z zakresu infrastruktury komunikacyjnej. Ostatnie trzy konferencje dotyczyły przepustów i przejść dla zwierząt, które są bardzo ważne z uwagi na sukcesywne podnoszenie standardów utrzymania infrastruktury drogowo-mostowej, a także planowane inwestycje w tym zakresie.

W trakcie tegorocznej konferencji skupiono się głównie na: nowoczesnym konstruowaniu i wyposażeniu przepustów i przejść dla zwierząt, technologiach bezwykopowych w budowie tych obiektów, zagadnieniach materiałowych, efektywności ekonomicznej technologii wykopowych i bezwykopowych, a także wymianie doświadczeń związanych z konstruowaniem przepustów i przejść dla zwierząt według wdrażanych norm z zakresu eurokodów PN-EN.

Spotkanie składało się z trzech części. Najpierw odbyła się sesja poświęcona przepustom w infrastrukturze komunikacyjnej. Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać wystąpień dotyczących m.in.: fundamentów z pali prefabrykowanych w obiektach ze stalowych blach falistych, innowacyjnych produktów z betonu i żelbetu firmy Haba Beton zastosowanych w infrastrukturze komunikacyjnej, budowy kolektora dosyłowego do oczyszczalni ścieków "Czajka" w Warszawie, naprawy i zabezpieczenia przepustów przełazowych i nieprzełazowych, a także pogarszającego się stanu technicznego dróg oraz wyboru materiałów i technologii bez ryzyka. Ponadto odbyła się prezentacja firmy Bewa na temat przepustów i przejść dla zwierząt.

Kolejnym punktem programu żmigrodzkiego spotkania było forum dyskusyjne na temat przepustów i przejść dla zwierząt. Dyskusja w ramach forum dotyczyła: nauki i badań, inwestycji, projektowania, materiałów do budowy (beton, GRP, kamionka, stalowe blachy faliste, tworzywa sztuczne, itp.), wykonawstwa, jak również eksploatacji, ekologii i upowszechniania wiedzy. Dyskusja miała na celu przeanalizowanie przy udziale zgromadzonych specjalistów aktualnych problemów w zakresie przepustów i przejść dla zwierząt. Pierwszy dzień konferencji tradycyjnie zakończyła uroczysta kolacja, a wieczór umilał zespół muzyczny "Party Tour".

Drugi dzień spotkania w całości poświęcony został przejściom dla zwierząt. Zaprezentowano referaty dotyczące: tuneli wielofunkcyjnych, projektu i realizacji przejść dla zwierząt na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, ochrony chiropterofauny przed kolizjami z pojazdami, a także realizacji przejść dla zwierząt podczas budowy dróg szybkiego ruchu.

Ponadto uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać wystąpień na temat: efektywności ekonomicznej i środowiskowej wykonania dolnych przejść dla średnich i małych zwierząt, stosowanych rozwiązań, doświadczeń i problemów związanych z przejściami, jak również alternatywy dla przejść dla zwierząt, czyli wybranych metod stosowanych w Polsce i krajach zachodnich. Konferencję zakończyła dyskusja uczestników.

Grudniowe spotkanie stanowiło doskonałą okazję do wymiany wiedzy i doświadczeń związanych z tematyką przepustów i przejść dla zwierząt. Program wydarzenia obfitował w interesujące referaty, które inspirowały uczestników do dyskusji. Już dziś zapraszamy na XII Świąteczną Drogowo-Mostową Żmigrodzką Konferencję Naukowo-Techniczną, która odbędzie się w grudniu 2013 r.

  Obejrzyj fotogalerię