Jak wynika z zapowiedzi resortu transportu, od 1 lipca elektronicznym systemem poboru opłat objęte będzie około 1,9 tys. km dróg. Obecnie jest to około 1,5 tys. km.
Fot. inzynieria.com
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przesłała już austriackiej firmie Kapsh (obsługującej system elektronicznego naliczania opłat za przejazdy) wytyczne w sprawie rozbudowy systemu. Łącznie od 1 lipca 2012 r. zostanie nim objęte: 649 km autostrad, 567 km dróg ekspresowych, 680 km dróg krajowych.
Resort infrastruktury oświadczył, że mimo nieszczelności systemu i początkowych trudności z jego funkcjonowaniem, wpływy z e-myta są porównywalne z założeniami. Z danych GDDKiA wynika, że w zeszłym roku z pobieranych w ten sposób opłat drogowych pozyskano 481,7 mln zł, co stanowi 88,5% spodziewanych przychodów.
E-myto funkcjonuje w Polsce od lipca 2011 r. Dotyczy samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i autobusów. Opłata za kilometr kształtuje się różnie - od 20 do 53 gr za kilometr w przypadku dróg ekspresowych i autostrad. W przypadku dróg krajowych jest to kwota od 16 do 42 gr.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.