Bardzo słabe wykorzystywanie pieniędzy unijnych na inwestycje kolejowe może skutkować stratą aż 13 mld zł. Na lata 2007-2013 UE dała nam możliwość wykorzystania ponad 21 mld zł na budowę i modernizację infrastruktury kolejowej. W efekcie podjętych działań wydano jedynie 4% tej kwoty, chociaż na projekty zatwierdzono 39% przyznanych środków. Niewykorzystane pieniądze zostaną cofnięte, jeśli nie wydamy ich do końca przyszłego roku. To oznacza, że na zakończenie inwestycji jest półtora roku, a taki scenariusz nie jest już możliwy z powodu braku czasu.
Fot. inzynieria.com
Aktualnie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i resort transportu wspólnie podejmują działania, by część zagrożonych utratą środków można było przeznaczyć na projekty miejskiego transportu szynowego, modernizację dworców PKP oraz kupno taboru. Dziennik Gazeta Prawna dowiedział się też, że MRR zabiega o zgodę na zwiększenie udziału środków unijnych w projektach kolejowych. Dzięki temu Polska miałaby większe szanse na wydanie pieniędzy.
Zdaniem specjalistów Polska ma bardzo poważny problem z wydawaniem pieniędzy na kolej i poniosła na tym polu porażkę. Z tego powodu będziemy mieć utrudnioną drogę w staraniu się o fundusze z kolejnej perspektywy finansowej (2014 - 2020). Duże i bogate kraje unijne coraz częściej się buntują przeciwko wspomaganiu biedniejszych państw, słabiej rozwiniętych. Obecnie Polska jest poniżej średniej unijnej. Opieszałość w działaniach i wykorzystywaniu pieniędzy wspólnotowych może się dla nas źle skończyć, a przepaść w rozwoju infrastruktury w stosunku do krajów zachodnich będzie się pogłębiać.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.