Budowa suchego zbiornika Racibórz Dolny o pojemności 185 mln m3 i powierzchni 26,3 km2 jest planowana od wielu lat. Jest to ważny element „Programu dla Odry 2006” i jedna z największych inwestycji hydrotechnicznych w Polsce. W ramach projektu powstanie system obwałowań obejmujący powierzchnię 26 km2, gotowy przyjąć falę powodziową. W sumie koszt inwestycji wyniesie 1,7 mld zł, z czego 300 mln zł ma pochodzić z funduszy unijnych. 

„Po uzyskaniu zgody na budowę - z rygorem natychmiastowej wykonalności - inwestor, czyli Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach, będzie mógł prowadzić czynności w terenie” - podaje PAP. Jeszcze w tym roku ruszy procedura przetargowa. Jeśli prace ziemne rozpoczną się wiosną przyszłego roku, wówczas zakończenie inwestycji byłoby możliwe do końca 2015 r.

Zbiornik Racibórz Dolny na rzece Odrze

Obiekt będzie mieścił się w granicach województwa śląskiego na terenach należących do miasta Raciborza oraz gmin Krzyżanowice, Korwaniec, Lubomia i Gorzyce. Zajmie on powierzchnię 2626 ha, na której znajdować będzie się czasza zbiornika, obwałowania, kanał zrzutowy oraz urządzenia melioracyjne regulujące stosunki wodne na przyległym terenie.

W ramach budowy polderu przeciwpowodziowego Racibórz Dolny zakłada się wykonanie następujących robót:

  • 6 mln m3 nasypów hydrotechnicznych w zaporze czołowej i prawobrzeżnej zaporze bocznej,
  • 2 mln m3 wykopów pod obiekty oraz wykopów kanału zrzutowego, kanału zasilającego Odrę w dolnym stanowisku oraz przełożenie Psiny,
  • 55 tys. m3 betonów, żelbetów w budowli upustowej, ubezpieczeniach skarp kanałów, w obiektach melioracyjnych i mostowych,
  • 60 tys. m3 ubezpieczeń kamiennych,
  • 50 tys. m3 kubatury budynków mieszkalnych dla przesiedlonej ludności wraz z przynależną infrastrukturą,
  • 1,75 tys. t ścianek stalowych gródz dołów fundamentowych,
  • 675 t konstrukcji stalowych zamknięć hydrotechnicznych,
  • 25 km wewnętrznych dróg eksploatacyjnych.

Zbiornik zapewni skuteczną ochronę przeciwpowodziową doliny Odry na odcinku od Raciborza aż po Wrocław (około 2,5 mln osób), redukując falę powodziową w przekroju Racibórz o przepływie Q = 3120 m3/s (1997 r.) do wielkości 1538 m3/s, a we Wrocławiu do wielkości Q = 3100 m3/s, co po modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego zapewni bezpieczne przeprowadzenie znaczących wezbrań przez wrocławski system wodny.

Więcej o "Programie dla Odry 2006" oraz zbiorniku w tekście Bezpieczeństwo powodziowe w dorzeczu Odry