W ramach ochrony przeciwpowodziowej dla Kotliny Kłodzkiej budowany jest system, który umożliwi zatrzymanie wód powodziowych, podnosząc bezpieczeństwo ponad 230 tys. mieszkańców jednego z najbardziej zagrożonych powodzią obszarów w kraju. Za inwestycję odpowiada Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, a opracowanie dokumentacji projektowej dla 500-metrowej zapory i suchego zbiornika Krosnowice zlecono firmie Sweco Hydroprojekt Kraków.

Obiekty będą zlokalizowane w Dolinie Nysy Kłodzkiej i Odry. Zbiornik Krosnowice ulokowany na potoku Duna zajmie powierzchnię około 40 ha. Umożliwi on przyjęcie blisko 1,5 mln m3 wód powodziowych. Zakłada się, że infrastruktura hydrotechniczna zostanie wyposażona w urządzenia zrzutowe wody, które na wypadek powodzi będą miały na celu redukcję kulminacyjnych fal powodziowych.

Jak powiedziała Magdalena Łońska, rzecznik prasowy RZGW we Wrocławiu – „Zbiornik Krosnowice będzie mieć istotny wpływ na redukcję fal powodziowych z najwyższych partii zlewni rz. Nysy Kłodzkiej. Duna wypływa ze wschodnich zboczy Gór Bystrzyckich o najwyższych wzniesieniach, dodatkowo zlewnia jest w niewielkim stopniu zalesiona, co zwiększa gwałtowność wezbrań powodziowych”.