Zdaniem Tuska Polska i Estonia uważają, że Europa powinna być konkurencyjna, by radziła sobie w rywalizacji gospodarczo-ekonomicznej z najsilniejszymi graczami. Powiedział jednak, że „Wymaga to m.in. rozsądnego działania w energetyce, które może doprowadzić do tego, aby ceny energii w Europie stały się cenami porównywalnymi z innymi częściami świata” - cytuje PAP.

Rail Baltica - projekt kolejowy

Wśród poruszanych podczas spotkania tematów znalazły się również te dotyczące współpracy energetycznej i transportowej. Omawiano m.in. połączenie Rail Baltica - projekt kolejowy, który razem z projektem drogowym - Via Baltica ma stanowić trzon transeuropejskiego korytarza transportowego w tym regionie Europy. Chodzi o połączenie Warszawy, Kowna, Rygi, Tallinna i Helsinek. Realizację przedsięwzięcia umożliwia dofinansowanie z UE. Na terytorium Polski Rail Baltica będzie mieć długość 341 km, w tym 172 km linii dwutorowej i 169 km linii jednotorowej. Dopuszczalną prędkość na tej linii określono na około 160 km/godz.

Kraje bałtyckie a europejski system gazowy

Premier Estonii podkreślił znaczenie wspólnych z Polską i krajami regionu bałtyckiego interesów w zakresie energetyki. Bardzo ważne jest połączenie z europejskim systemem gazociągów, co umożliwi gazowy interkonektor polsko-litewski. Studium wykonalności połączenia powinno być gotowe do końca tego kwartału i stanie się podstawą do realizacji kolejnych zadań w zakresie łączenia systemów gazowych.