Jak podkreślił wiceprzewodniczący KE ds. transportu Siim Kallas, lista ma za zadanie  chronić europejską przestrzeń powietrzną oraz wskazać niektórym liniom lotniczym potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa.Z listy zostali wykreśleni m.in. przewoźnicy z Filipin (Philippine Airlines ) i Wenezueli (Convias). Kallas dodał, że wiele państw i linii lotniczych czyni postępy w zakresie wdrażania międzynarodowych norm bezpieczeństwa i w przyszłości będą mogły zostać skreślone z „czarnej listy”.

„Zaktualizowany wykaz obejmuje wszystkich przewoźników, którzy mają certyfikaty wydane w 20 państwach (łącznie 278 linii lotniczych podlegających całkowitemu zakazowi wykonywania przewozów w UE). Są to Afganistan, Angola, Benin, Dżibuti, Erytrea, Filipiny (z wyjątkiem jednej linii), Gabon (z wyjątkiem trzech linii, których działalność podlega ograniczeniom i warunkom), Gwinea Równikowa, Indonezja (z wyjątkiem pięciu przewoźników), Kazachstan (z wyjątkiem jednego przewoźnika, którego działalność podlega ograniczeniom i warunkom), Kirgistan, Republika Konga, Demokratyczna Republika Konga, Liberia, Mozambik, Sierra Leone, Suazi, Sudan, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca oraz Zambia” – podaje TVN24.pl.

Ponadto na liście znaleźli się też dwaj indywidualni przewoźnicy: Blue Wing Airlines z Surinamu oraz Meridian Airways z Ghany. Wykaz objął też 10 linii którym zezwolono na wykonywanie lotów do UE na ściśle określonych warunkach: Air Astana z Kazachstanu, Afrijet, Gabon Airlines i SN2AG z Gabonu, Air Koryo z Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, Airlift International z Ghany, Air Service Comores z Komorów, Iran Air z Iranu, TAAG Angolan Airlines z Angoli i Air Madagascar z Madagaskaru.

„Czarną listę” przewoźników można znaleźć na stronie internetowej Komisji Europejskiej.