Praca w pawilonach idzie pełną parą. Trwa montaż maszyn, które tirami zjeżdżają do Poznania. A wszystko za sprawą zbliżających się targów Poleko. Od poniedziałku 7 października na ekspozycji będzie można zobaczyć m.in. najnowsze maszyny i urządzenia do sortowania, obróbki, odzyskiwania, recyklingu i utylizacji odpadów, a także ofertę z zakresu wytwarzania energii, magazynowania i oszczędzania energii czy najnowsze rodzaje kotłów, kolektorów słonecznych i pomp ciepła.

W sumie w Poznaniu na Międzynarodowych Targach Ochrony Środowiska Poleko zaprezentuje się ponad 500 firm z 21 krajów. 

Targi zaszczyci swoją obecnością Minister Środowiska Marcin Korolec, który sprawuje Patronat Honorowy nad Poleko. Weźmie on udział nie tylko w oficjalnym otwarciu targów (7.10. godz. 12.00, Sala Ziemi, pawilon 15), ale również zabierze głos w dyskusji podczas konferencji inaugurującej jubileuszową 25. edycję Poleko pt. „Ekologia w jedności z ekonomią” (7.10, godz. 13.30-15.30, sala 1.C pawilon 15). W debacie głos zabiorą także: Andrzej Kepel - Prezes Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody SALAMANDRA, Andrzej Malinowski - Prezydent Pracodawców RP, Konrad Szymański – Poseł Europarlamentu oraz prof. Tomasz Żylicz z Uniwersytetu Warszawskiego. Organizatorem konferencji są Międzynarodowe Targi Poznańskie, wstęp dla uczestników targów jest wolny. 

Poleko: czas na branżę wod-kan

Branże energii odnawialnej oraz recyklingu były zawsze najliczniej reprezentowane na targach Poleko. W tym roku czas na wodę – organizatorzy poznańskich targów zapowiadają szerszą ofertę dla sektora wod-kan oraz debaty i konferencje poruszające najistotniejsze tematy branży.

O finansowaniu inwestycji 

Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest „Finansowanie ochrony środowiska w Polsce”. Temat wiąże się nie tylko z 20-leciem funkcjonowania Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ale także dobrze nawiązuje do zagadnień, które zostaną poruszone podczas debat i konferencji dedykowanych także dla branży wod-kan. W programie wydarzeń nie zabraknie wiec tematyki finansowania inwestycji, pozyskiwania środków w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 oraz efektywności ekonomicznej w myśl zasady „Ekologia w parze z ekonomią”.   

Poszerzona ekspozycja

Swoją obecność już zapowiedziały m.in. firmy prezentujące rozwiązania z zakresu: melioracji i ochrony przeciwpowodziowej, systemów i urządzeń zaopatrzenia w wodę, ochrony przed zanieczyszczeniami, oczyszczania wody i ścieków, technologii ulepszania środowiska wodnego, aparatury kontrolno-pomiarowej i uzdatniania wody, oczyszczania wody i ścieków (metodami fizycznymi oraz biologiczno-chemicznymi), systemów kanalizacyjnych, sieci i przepompowni, inżynierii wodnej, energetyki wodnej oraz energetycznego zagospodarowania osadów ściekowych czy też przydomowych oczyszczalni ścieków. Dopełnieniem ekspozycji branży wodno ściekowej na Poleko będą również instytucje realizujące programy finansowe i doradcze.

Dodatkowo w trakcie targów odbędzie się druga edycja „Miasteczka Ekologicznego” – warto przypomnieć, że w ramach zeszłorocznej przestrzeni, która zakończyła się sukcesem, kilkunastu wystawców zaprezentowało rozwiązania m.in. z zakresu gospodarki wodno-ściekowej.  
Precyzja odbiorcy

Jak podkreśla branża, targi Poleko są istotnym miejscem promowania najnowszych technologii branży wod-kan. Z roku na rok zwiększa się liczba zwiedzających z tego zakresu – na Poleko przyjeżdżają m.in. przedstawiciele spółek wodno-kanalizacyjnych, instytucji odpowiedzialnych za stan gospodarki wodnej, pracownicy laboratoriów badających jakość wody i ścieków, a także samorządowcy odpowiadający za ochronę środowiska.  W ubiegłym roku na Poleko przyjechało w sumie 21 630 specjalistów – ponad 10% wzrost liczby zwiedzających dał się odczuć wystawcom, którzy po czterech dniach targowych spotkań wyjechali z Poznania zadowoleni. Targi potrwają od poniedziałku 7 października do czwartku 10 października.

Więcej