Według prawa roczny rozkład jazdy pociągów zaczyna obowiązywać o północy w nocy z soboty na niedzielę w drugi weekend grudnia. Spółka PKP zapewnia, że w przeciwieństwie do zmiany rozkładów jazdy trzy lata temu, tym razem jest przygotowana na ewentualne zamieszanie wśród pasażerów – aktualny rozkład jest dostępny w internecie, na dworcach pojawili się informatorzy, do dyspozycji podróżujących są również ulotki informacyjne.
Fot. inzynieria.com
Trzy lata temu, kiedy w grudniu zmieniał się rozkład jazdy pociągów, na dworcach w całej Polsce zapanował chaos, za co odpowiedział ówczesny wiceminister ds. kolejnictwa. Nie działała wtedy internetowa wyszukiwarka połączeń, a pracownicy sami nie wiedzieli, skąd będą odjeżdżać pociągi i gdzie przyjadą. Kolejarze dostali nauczkę i zapewniają, że w tym roku są gotowi zarówno na wprowadzenie nowego rozkładu, jak i na ewentualne utrudnienia spowodowane zimową aurą. Do dbania o tabor, opieki nad pasażerami, a także odśnieżania oddelegowano 25 tys. pracowników.
Nowe połączenia w InterRegio
Wprowadzono sporo nowych połączeń. Przewozy Regionalne w nowym rozkładzie uwzględniły około 70 dalekobieżnych pociągów InterRegio. W rozkładzie pojawiło się bezpośrednie połączenie z Warszawy do Zielonej Góry. Na tej trasie w piątki i niedziele będzie jeździł pociąg "Starosta". W pozostałe dni tygodnia pociąg ten będzie jeździł na trasie Warszawa - Poznań. Przewozy Regionalne wprowadzą również pociągi IR łączące sąsiadujące regiony. Będą one kursowały w piątki i w niedziele (popołudniami i wieczorami), ale również w soboty i poniedziałki. Do tych pociągów IR zaliczyć można: "Semafor" (Częstochowa - Kraków), "Prosna" (Łódź - Wrocław), "Brda" (Łódź - Bydgoszcz), "Lednica" (Bydgoszcz - Poznań), "Spodek" i "Lompa" (Wrocław - Katowice), "Oleńka" (Częstochowa - Wrocław) oraz "Szyndzielnia" (Bielsko-Biała - Wrocław).
Zmiany w Intercity
Liczba składów w Express Intercity wzrośnie z 49 do 63, a w nowym rozkładzie PKP Intercity ujęto 366 pociągów, w tym 40 międzynarodowych. Pociągi EIC będą kursować na trasach: Warszawa-Bydgoszcz-Trójmiasto, Olsztyn-Kraków-Zakopane oraz Warszawa-Zielona Góra. W nowym rozkładzie pojawią się również dodatkowe połączenia TLK, m.in. na trasach Poznań - Szczecin, Wrocław - Poznań i Gdynia - Bydgoszcz – Wrocław, a także na trasach łączących stolicę z Bydgoszczą, Białymstokiem i Częstochową.
Specjalna strona internetowa w KŚ
W związku z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy, Koleje Śląskie uruchomiły specjalną stronę internetową. Według nowego rozkładu na trasy wyjedzie 309 pociągów KŚ. Zawieszone zostaną połączenia Lubliniec-Gliwice i Lubliniec-Częstochowa.
Pasażerowie muszą się liczyć również ze zmianami godzin i tras kursowania pociągów w związku z remontami, które trwają obecnie na 16% wszystkich tras kolejowych w Polsce.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.