W dniach 11-12 grudnia 2013 r. w Żmigrodzie odbyła się XII Konferencja „Przepusty i przejścia dla zwierząt w infrastrukturze komunikacyjnej”.
Fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com
Dotychczasowe edycje tej konferencji, których tematyka była poświęcona konstrukcjom przepustów i przejść dla zwierząt w budownictwie drogowym i kolejowym, spotkały się z dużym zainteresowaniem; brali w nich udział specjaliści branży - przedstawiciele inwestorów, projektantów, wykonawców oraz administracji, w tym samorządowej.
W ramach poprzedniej konferencji, która odbyła się w 2011 r., doszło do wymiany zdań i doświadczeń na temat przepustów przejść dla zwierząt, ale temat ten nie został wyczerpany. Podkreślono wtedy, jak ważne jest połączenie trwałości obiektów z wymogami ekologii, szczególnie w aspekcie braku jednoznacznych przepisów i normalizacji, jak i trudności w uzgadnianiu dokumentacji. Organizatorzy dostrzegli lukę informacyjną w zakresie przepustów i przejść dla zwierząt, które są niezwykle istotne, zważywszy na planowane i realizowane inwestycje z obszaru infrastruktury drogowo-mostowej oraz sukcesywne podnoszenie standardów jej utrzymania.
W radzie naukowej konferencji zasiedli wybitni przedstawiciele środowisk akademickich z całej Polski, m.in. z Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Zielonogórskiego czy Politechniki Warszawskiej.
Tematyka tegorocznego spotkania opierała się głównie na zagadnieniach z zakresu dróg i linii kolejowych, takich jak m.in.: metody obliczeń i badania przepustów; technologie bezwykopowe; problem napraw, rekonstrukcji, wzmacniania i utrzymania przepustów; przejścia dla zwierząt w kontekście ekologii; stan wdrożenia eurokodów dla konstrukcji przepustów i przejść dla zwierząt oraz sposoby prowadzenia inwestycji.
Pojawiły się m.in. takie tematy jak: przejścia dla zwierząt w ciągu autostrady A1 na odcinku Pyrzowice-Gorzyczki (Małgorzata Półtorak), pokonywanie wąskich przeszkód terenowych za pomocą konstrukcji składanych (dr hab. inż. Janusz Szelka), bezpieczeństwo budowy tunelu pod stokiem narciarskim (prof. dr hab. inż. Czesław Machelski) czy ewolucja zabezpieczeń herpetologicznych w latach 2012-2013 (Roland Dobosz).
W ramach konferencji odbyła się również sesja dyskusyjna zatytułowana „Ewidencjonowanie konstrukcji przejść dla zwierząt i przepustów z uwzględnieniem stanu technicznego, utrzymania i ich efektywności”. Jej główne tematy dotyczyły projektowania, efektywności inwestycji, stanu technicznego, wykonawstwa i bezpieczeństwa, utrzymania obiektów oraz ewidencjonowania.
Grudniowe spotkanie stanowiło wyśmienitą okazję do wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami branży, a także prezentacji przyszłościowych rozwiązań dotyczących tematyki przepustów i przejść dla zwierząt w budownictwie drogowym i kolejowym. Kolejna edycja odbędzie się za dwa lata.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.