Firma ABB w maju ub. roku ogłosiła współpracę z miejską spółką transportu publicznego TGP, Biurem Promocji Przemysłu i Technologii (OPI) oraz lokalnym zakładem energetycznym SIG w zakresie pilotażowego systemu błyskawicznego ładowania autobusu elektrycznego TOSA (Trolleybus Optimisation Systeme Alimentation).

Współpraca została ogłoszona podczas 60. kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Publicznego (UTIP) w Genewie.
Na czym polega technologia błyskawicznego ładowania stworzona przez ABB?
Pilotażowy system opierający się na technologii błyskawicznego ładowania polega na doładowywaniu autobusu elektrycznego bezpośrednio na wybranych przystankach za pomocą 15-sekundowego, intensywnego przesyłu energii o mocy 400 kW, w momencie, gdy pasażerowie wsiadają lub wysiadają z autobusu. Ładowanie odbywa się przy pomocy zainstalowanych na dachu pojazdu, sterowanych laserowo ruchomych ramion, które łączą się z napowietrznym gniazdem. Zarówno sama innowacyjna technologia, jak i wyposażenie trakcyjne, zostały stworzone przez firmę ABB.
Dodatkowe zalety systemu
Warto również dodać, że rozwiązanie zostało zoptymalizowane na potrzeby tras, na których autobusy kursują często w godzinach szczytu. Dodatkowym plusem tej technologii jest również fakt, iż energia z zainstalowanych na dachu urządzeń może być przechowywana w kompaktowych akumulatorach wraz z energią pochodzącą z hamowania pojazdu, zasilając jednocześnie sam autobus i urządzenia pomocnicze, np. oświetlenie wewnątrz pojazdu.
Pierwszym autobusem, w którym została zastosowana nowa technologia firmy ABB, był duży autobus elektryczny mieszczący 135 osób. Projekt wszedł w życie w jednym w pojazdów tego typu poruszających się w Genewie na trasie pomiędzy lotniskiem a centrum wystawienniczym Palexpo.
Jak powiedział Claes Rytoft, Dyrektor ds. Badań i Rozwoju Grupy ABB: Dzięki ładowaniu błyskawicznemu jesteśmy w stanie wprowadzić nową generację autobusów elektrycznych dla masowego transportu publicznego, który stanie się niezależny od linii napowietrznych. Projekt ten przetrze szlak dla bardziej elastycznej i opłacalnej infrastruktury transportu publicznego, przy jednoczesnym zmniejszeniu zanieczyszczeń i hałasu.
Przede wszystkim ekologia
Wykorzystywana w TOSA elektryczność pochodzi z czystej energii wodnej, dlatego jest rozwiązaniem bezemisyjnym.
Czas ładowania jest na tyle krótki, że nie zaburza rozkładu jazdy, a samo rozwiązanie jest niezwykle ekologiczne.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.