Jak wynika z danych Urzędu Transportu Kolejowego, w ubiegłym roku z kolei w Polsce skorzystało o 3,5 mln podróżnych mniej niż rok wcześniej. Straciły zarówno Przewozy Regionalne, jak i PKP Intercity.
Fot. inzynieria.com
W 2013 r. z usług przewoźników kolejowych skorzystało ponad 270 mln pasażerów. Porównując te dane z 1990 r. okazuje się, że w tamtym czasie pociągami podróżowało prawie trzy razy więcej osób.
Przewozy Regionalne straciły w ub. r. 16% pasażerów, a PKP Intercity realizujące kursy dalekobieżne -13%.Władze obu spółek są zdania, że przyczyną spadku zainteresowania podróżnych koleją są intensywne prace inwestycyjne realizowane w całej Polsce, wpływające na utrudnienia w kursowaniu pociągów.
Konkurencja dla Przewozów Regionalnych
Jest jednak jeszcze inny powód odpływu pasażerów od Przewozów Regionalnych– konkurencyjni przewoźnicy. Trasy dotychczas obsługiwane przez PR przejmują spółki powoływane przez samorządy, takie jak Koleje Śląskie czy Koleje Dolnośląskie.
„Nasze problemy wynikają z decyzji samorządów, które tworzą własne, lokalne przewozy naszym kosztem. Gdyby nie to, spadek wynosiłby nie 16, ale 2%” – uważa Michał Stilger z Przewozów Regionalnych.
Sytuację może poprawić zamiana PR w 14 samobilansujących się oddziałów wojewódzkich (bez Mazowsza i Śląska), do której doszło miesiąc temu. Oddziały mają teraz własne systemy rozliczeń, księgowość itd. W przyszłości spółka ma zostać podzielona, co ma umożliwić bardziej intensywną walkę o pasażerów. Tymczasem kolejne samorządy myślą o powoływaniu własnych spółek przewozowych, - przykładowo Koleje Małopolskie mają ruszyć w tym roku.
PKP Intercity od kilku lat tracą pasażerów
Od 2009 r. PKP Intercity stopniowo tracą klientów – inne formy transportu wybrało już 20 mln potencjalnych pasażerów. Zdaniem władz spółki spadek zostanie zahamowany w 2015 r., częściowo dzięki pociągom Pendolino.
Zyskują mniejsi przewoźnicy
Spółki, które w niektórych regionach przejęły trasy obsługiwane dotychczas przez Przewozy Regionalne, radzą sobie coraz lepiej. Przykładowo Koleje Mazowieckie w ciągu 10 lat zwiększyły liczbę pasażerów z 40 mln do ponad 62 mln. Coraz lepiej wygląda sytuacja również przewoźników aglomeracyjnych, jak np. SKM i WKD. Koleje Śląskie mają w tym roku zanotować dodatni wynik finansowy.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.