To, co wiadomo, to to, że pociąg Pendolino nie będzie mógł na tej trasie osiągnąć maksymalnej prędkości. Prac na pewno nie uda się zakończyć w terminie. Pytanie, czy kolejarze zdołają chociaż spowodować, że trasa będzie przejezdna? Jeśli uda się osiągnąć przejezdność, Pendolino pojedzie z prędkością poniżej 160 km/godz.

20 włoskich pociągów Pendolino dla PKP Intercity

20 nowoczesnych włoskich pociągów PKP Intercity zakupiło od Alstomu w maju 2011 r. za około 400 mln EUR. Łącznie z budową zaplecza technicznego w Warszawie i utrzymaniem go przez 17 lat kontrakt wart jest około 665 mln EUR.

Podstawowe parametry Pendolino

Każdy ze składów Pendolino ma siedem wagonów. Długość pociągu to blisko 190 m, a waga - 395,5 ton. Podróżni będą mieć do wyboru dwie klasy, zadbano też o przedziały ekskluzywne (tzw. menedżerskie). Łączna ilość miejsc to 402, z czego 57 w klasie pierwszej i 345 w drugiej. Fotele są rozkładane, każde miejsce jest wyposażone we własne oświetlenie i gniazdko elektryczne.

Pendolino na polskich torach

Zakłada się, że składy Pendolino będą jeździć pomiędzy Warszawą a Gdańskiem w czasie około 2 godz. 40 min. Podróż ze stolicy do Krakowa ma zająć 2 godz. 15 min, do Katowic – 2 godz. 10 min., do Wrocławia – 3,5 godz. Trasę pomiędzy Gdynią a Krakowem mamy pokonać nowoczesnymi pociągami w 5 godz. 20 min. Podróż do Katowic potrwa 5 godz. 15 min, a do Gliwic – 6 godz.