Prace na modernizowanym odcinku linii kolejowej pomiędzy Warszawą a Grodziskiem Mazowieckim są bardzo opóźnione. Nie wiadomo, czy uda się je zakończyć tak, by pod koniec roku pociągi jeździły pomiędzy Warszawą a Łodzią po nowych torach. Od tego też zależy, czy w grudniu ze stolicy na południe będzie można jechać pociągiem Pendolino.
Fot. PKP Intercity
To, co wiadomo, to to, że pociąg Pendolino nie będzie mógł na tej trasie osiągnąć maksymalnej prędkości. Prac na pewno nie uda się zakończyć w terminie. Pytanie, czy kolejarze zdołają chociaż spowodować, że trasa będzie przejezdna? Jeśli uda się osiągnąć przejezdność, Pendolino pojedzie z prędkością poniżej 160 km/godz.
20 włoskich pociągów Pendolino dla PKP Intercity
20 nowoczesnych włoskich pociągów PKP Intercity zakupiło od Alstomu w maju 2011 r. za około 400 mln EUR. Łącznie z budową zaplecza technicznego w Warszawie i utrzymaniem go przez 17 lat kontrakt wart jest około 665 mln EUR.
Podstawowe parametry Pendolino
Każdy ze składów Pendolino ma siedem wagonów. Długość pociągu to blisko 190 m, a waga - 395,5 ton. Podróżni będą mieć do wyboru dwie klasy, zadbano też o przedziały ekskluzywne (tzw. menedżerskie). Łączna ilość miejsc to 402, z czego 57 w klasie pierwszej i 345 w drugiej. Fotele są rozkładane, każde miejsce jest wyposażone we własne oświetlenie i gniazdko elektryczne.
Pendolino na polskich torach
Zakłada się, że składy Pendolino będą jeździć pomiędzy Warszawą a Gdańskiem w czasie około 2 godz. 40 min. Podróż ze stolicy do Krakowa ma zająć 2 godz. 15 min, do Katowic – 2 godz. 10 min., do Wrocławia – 3,5 godz. Trasę pomiędzy Gdynią a Krakowem mamy pokonać nowoczesnymi pociągami w 5 godz. 20 min. Podróż do Katowic potrwa 5 godz. 15 min, a do Gliwic – 6 godz.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.