W opracowaniu raportu posłużono się m.in. danymi Eurostatu, Europejskiej Agencji Środowiska, Banku Światowego, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

W których krajach transport jest najlepszy?

Z raportu KE wynika, że najlepsze wyniki w zakresie transportu osiągają Holandia i Niemcy. Kolejne miejsca zajmują Szwecja, Wielka Brytania i Dania.

Polska zamyka listę dot. jakości transportu w Europie

Niestety, Polska wciąż znajduje się na szarym końcu wśród krajów europejskich, jeśli chodzi o jakość transportu. Równie mizernie sprawa przedstawia się w przypadku Bułgarii. Niewiele lepsze wyniki uzyskały też Grecja, Litwa i Rumunia.

Prawie w każdej z ocenianych dziedzin Polska znalazła się wśród pięciu najgorzej sklasyfikowanych krajów. Przykładowo, jeśli chodzi o drogi, oceniono gęstość sieci autostrad, liczoną jako stosunek całkowitej ich długości w kilometrach do liczby ludności w danym kraju. Pod uwagę brane były jednak dane ze stycznia 2012 r.

Bardzo źle oceniono bezpieczeństwo na drogach i kolei w Polsce, jak również funkcjonujące rozwiązania logistyczne w transporcie kolejowym i powietrznym.

W czym Polska okazała się dobra?

Co zaskakuje, z raportu KE wynika, że Polska znajduje się wśród pięciu najlepiej ocenionych państw unijnych w zakresie rozwiązań dotyczących jednolitego rynku na kolei. Pod uwagę brano działalność przewoźników kolejowych (transport pasażerski i towarowy). Dane również pochodziły z 2012 r.

Co oceniała KE?

Pod względem jakości oceniano stan transportu drogowego, kolejowego, lotniczego i morskiego. Każdą dziedzinę analizowano pod względem siedmiu kryteriów, z których każde miało jeszcze od dwóch do siedmiu podkategorii. W szczegółach przyglądano się m.in.: infrastrukturze, bezpieczeństwu, wpływowi transportu na środowisko, innowacjom i badaniom naukowym, logistyce, stanowi wdrożenia prawa unijnego do prawa poszczególnych krajów, naruszeniom unijnych regulacji.

Trzeba podkreślić, że zestawienie to nie daje wiarygodnego obrazu sytuacji, ponieważ analizowane dane w krajach, w których infrastruktura transportowa w ostatnich latach bardzo się rozwija, są już nieaktualne. Dotyczy to również Polski.

KE zapowiada, że opracowując kolejny tego typu ranking, weźmie pod uwagę lepiej dostosowane do takiego badania narzędzia.