W miejscu budowy stacji wydobywany jest nadmiar ziemi spod stropu. W ten sposób odsłaniana jest przestrzeń, w której powstanie hala peronowa wraz z torami i platformami. Równocześnie trwają prace w jej górnej części – na stropie pośrednim między najniższym a najwyższym poziomem przyszłego obiektu. Powstają tam słupy podporowe pod płytę stropową poziomu 0. Całkowita powierzchnia płyty w obszarze stacji i parkingu będzie miała powierzchnię około 65 tys. m2.

Jednocześnie prowadzone są prace związane z budową tunelu biegnącego z dzielnicy Widzew w kierunku zachodnim do podziemnej stacji w centrum miasta. „Na odcinku od początku obiektu do ul. Kopcińskiego wykonano już ściany szczelinowe i większą część płyty stropowej. Aktualnie powstaje płyta fundamentowa, na której zbudowana zostanie cała infrastruktura tunelu” – informuje PKP PLK.

Multimogalny węzeł - dworzec Łódź Fabryczna

Powstający w Łodzi dworzec będzie pierwszym tak dużym węzłem drogowo-komunikacyjnym i przesiadkowym w Polsce. Ma być oddany do użytku w 2015 r.

M.in. przewidziano budowę na głębokości 8 m p.p.t. wielostanowiskowego przystanku dla autobusów dalekobieżnych, sieć podziemnych ulic do skomunikowania dworca z otoczeniem, budowę trzykondygnacyjnych podziemnych parkingów dla samochodów, parking dla rowerów. Powstaną też nowe ulice, a przy nich przystanki i linie tramwajowe.

Dworzec kolejowy znajdzie się 8 m pod ziemią, a na głębokości 16,5 m zostanie usytuowana stacja kolejowa z czterema peronami.

Budową Dworca Łódź Fabryczna i węzła multimodalnego na zlecenie PKP PLK, PKP SA i miasta Łódź zajmuje się konsorcjum Torpol-Astaldi-PBDiM-Intercor.