GUNB przede wszystkim będzie badał wyroby, których jakość wzbudza wątpliwości. Wyniki mają się następnie znaleźć w ogólnodostępnym Biuletynie Informacji Publicznej. W ten sposób dobre produkty zyskają reklamę, złe – antyreklamę.

Zarówno Urząd, jak i wojewódzcy inspektorzy nadzoru budowlanego nadal będą mieć obowiązek informowania producentów, dystrybutorów czy sprzedawców materiałów budowlanych o planowanych kontrolach z tygodniowym wyprzedzeniem. Usunięcie tego przepisu nie było możliwe ze względu na sprzeczność względem ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Nowelizacja do polskiego prawa wprowadza przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady określające zasady wprowadzania wyrobów budowlanych do obrotu i ich udostępniania na rynku unijnym.

„Wyroby ze znakiem „B” będą wprowadzane na polski rynek na tych samych zasadach, co materiały ze znakiem „CE”, trafiające do Polski i UE. Teraz wyroby „CE” są wprowadzane na rynek UE na podstawie tych samych norm technicznych, a wyroby „B” nie są objęte normami europejskimi” – czytamy w depeszy PAP. „Rozporządzenie 305/2011 nadaje obowiązkowy charakter oznakowaniu CE w przypadku, gdy istnieje norma zharmonizowana wyrobu, natomiast w przypadku jej braku – pozostawia swobodę działania państwom członkowskim. Zgodnie z przepisami ustawy, wyroby budowlane podlegają oznakowaniu znakiem budowlanym” – wyjaśnia Centrum Informacji Rządowej.

Zgodnie z nowelizacją producenci przez 10 lat muszą przechowywać dokumentację o materiałach budowlanych.