W aucie budowlańca znajdą się więc wiertarki, pistolety na kleje i do roznoszenia tynku, noże, szpachle, narzędzia malarskie lub do prac wykończeniowych. Ponadto niezbędne są również akcesoria pomocnicze takie jak odzież, obuwie robocze czy sprzęt do robót na wysokościach.

Odzież robocza i ochronna i nie tylko

Odzież ochronna jest nieodzownym atrybutem każdego fachowca. Najważniejsze jest to, aby była funkcjonalna, nie krępowała ruchów. Odzież robocza powinna być wykonana z materiału odpornego na uszkodzenia. Jednocześnie ze względu na specyfikę pracy musi charakteryzować się dobrą cyrkulacją powietrza i zapewniać izolację cieplną. Budowa jest miejscem, gdzie w użyciu jest wiele narzędzi; aby ułatwić sobie pracę, warto przynajmniej część z nich mieć zawsze przy sobie. Ubranie robocze powinno więc być zaopatrzone w dużą ilość kieszeni do ich przenoszenia.

W czasie prac budowlanych należy zachować ostrożność, gdyż nietrudno tu o wypadek. Szczególnie należy chronić głowę, warto więc zaopatrzyć się w odpowiedni hełm ochronny. Przy określonych pracach budowlanych mamy do czynienia z dużym zapyleniem, więc aby ochronić drogi oddechowe, należy stosować półmaski przeciwpyłowe. Natomiast przy stosowaniu głośnego sprzętu warto zaopatrzyć się w słuchawki przeciwhałasowe, aby odpowiednio ochronić słuch. Ponadto niezbędne będą odpowiednie buty, najlepiej na antypoślizgowej podeszwie. Ważne, by posiadały wzmocnienia amortyzujące potencjalne uderzenia.

Jeśli wykonujemy prace na wysokościach, niezbędny jest sprzęt zabezpieczający taki jak szelki, amortyzatory bezpieczeństwa, liny, karabińczyki i inne akcesoria. Pamiętajmy, aby sprzęt był najwyższej jakości i przede wszystkim sprawny. Od tego zależy bowiem nasze bezpieczeństwo. Uszkodzony, nadmiernie wyeksploatowany zestaw do prac na wysokościach może stać się przyczyną groźnego w skutkach wypadku.

Pełen asortyment odzieży roboczej oraz akcesoriów niezbędnych przy pracach budowlanych znajdziemy np. na stronie www.glovex.com.pl.

Apteczka pierwszej pomocy – nie tylko w aucie budowlańca

Będąc uczestnikiem ruchu drogowego, możemy stać się świadkiem wypadku, a wtedy zobowiązani jesteśmy do udzielenia pierwszej pomocy ofiarom. Co prawda apteczka samochodowa nie jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu, jednak zdrowy rozsądek nakazuje, aby znalazła się w każdym aucie. Jej wyposażenie precyzują normy unijne. Zgodnie z nimi powinna zawierać: sterylne kompresy gazowe, plastry z opatrunkiem i bez, bandaże, opaskę elastyczną, środki dezynfekujące, ustnik do wykonania sztucznego oddychania metodą usta-usta, chustę trójkątną, rękawiczki ochronne, koc z folii termoizolacyjnej, agrafki, nożyczki oraz instrukcję udzielania pierwszej pomocy (źródło: http://pierwsza-pomoc.wieszjak.polki.pl/wyposazenie-apteczki/256876,Co-powinna-zawierac-apteczka-samochodowa.html).