Wcześniej - w  ramach kontraktu podpisanego z generalnym wykonawcą - konsorcjum Budimeksu, CESPA (Hiszpania) i Keppel Seghers (Belgia)- Promostal rozpoczął wykonywanie elementów konstrukcji w swojej wytwórni i dostarczył je na plac budowy.

Jak informuje kierownik kontraktu, prace montażowe rozpoczęły się 7 lipca 2014 r. i obecnie są zaawansowane w około 30%.

Konstrukcja stalowa pod kocioł jest zamontowana do poziomu około 11 m ponad poziom posadzki, co pozwoliło na otwarcie frontu robót dla firm montujących specjalistyczne wyposażenie linii technologicznej spalarni śmieci.

Obecnie prowadzone są prace montażowe stalowej konstrukcji wsporczej pod urządzenia do stabilizacji i odzyskiwania popiołów. W drugim tygodniu sierpnia rozpocznie się kolejny etap montażu konstrukcji pod kocioł - tym razem do poziomu 21 m. Ten etap, według planu, powinien zostać zakończony w ciągu miesiąca.

Prace przebiegają bez większych zakłóceń, mimo, że muszą być skoordynowane z pracami innych firm montujących specjalistyczne wyposażenie linii technologicznych spalarni śmieci. Całość robót konstrukcyjnych zostanie ukończona na początku listopada br.

Spalarnia powstanie w Białymstoku przy ulicy Andersa. W zakładzie, który zajmie 3,3 ha mieścić się będzie m.in. budynek procesowy z bunkrem na odpady, kotłem odzyskowym, instalacją oczyszczania spalin oraz instalacją zestalania i stabilizacji popiołów, hala przetwarzania i waloryzacji żużla. Żużel będzie składowany na wysypisku komunalnym w Hryniewiczach. Zakład, który poza utylizacją odpadów będzie także produkował energię cieplną i elektryczną, ma zostać oddany do użytku na przełomie 2015 i 2016 r. To jeden z największych projektów z udziałem środków UE, realizowanych przez władze Białegostoku. Budowa ma kosztować 333 mln zł netto. Inwestycja jest dofinansowana sumą 210 mln zł z programu Infrastruktura i Środowisko.

Zobacz fotogalerię z budowy białostockiej spalarni