Prawidłowe oświetlenie to jedna z kilku funkcji prawidłowo dobranego okna. Ponadto powinno ono poprawiać izolacyjność pomieszczenia oraz zapewniać ciepło. Producenci okien wychodzą naprzeciw coraz większym potrzebom klientów i oferują zróżnicowane modele okien. Prawidłowe rozpoznanie indywidualnych potrzeb poddasza to klucz do sukcesu. Drugi krok to fachowy montaż okien dachowych, aby klient mógł z nich w pełni korzystać i cieszyć się funkcjonalnością uzyskanej pod dachem powierzchni.

Standardowe rozwiązanie: okno obrotowe

Istnieją różne rodzaje okien dachowych. Podstawową cechą, pod względem której rozróżniamy okna do poddaszy, jest sposób ich otwierania. Najpopularniejszym typem jest okno obrotowe. Maksymalny kąt otwarcia okna to 180°. Według oferty okien dachowych do poddaszy na stronie velux.pl mogą one różnić się umieszczeniem klamki. Do wyboru jest możliwość dolnego lub górnego otwierania okna obrotowego. Jest to istotny czynnik, gdy uwzględnimy potencjalne umeblowanie, które może znajdować się pod oknem lub komplikacje wynikające z wysokości ścianki kolankowej. Takie rozwiązanie może poprawić komfort użytkowania niskim osobom oraz dzieciom, przydatne może być także podczas mycia szyby. Dlatego, gdy okno trzeba zamontować wyżej, rozważmy możliwość wyboru modelu obrotowego z dolnym otwieraniem.

Okno obrotowo-klapowe

Okna do poddaszy mogą zostać wzbogacone o funkcję uchylnego otwierania. W ten sposób mogą pełnić rolę wyłazów dachowych, których obowiązek montażu wynika z art. 308 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wyjście, które zapewnia takie okno, przydaje się przy pracach konserwatorskich, dekarskich oraz jako wyjście ewakuacyjne. Dostarcza też w codziennym użytkowaniu wrażenia przestrzeni i bardziej rozległy widok. Typowe wymiary okien obrotowo-klapowych to 78 x 140 cm i 114 x 140 cm.

Jeszcze więcej światła: okno balkonowe i kolankowe

Głównym zadaniem okna jest dostarczanie światła. Okna do poddaszy typu balkonowego oraz kolankowego gwarantują jego maksymalną realizację. Są to modele, w których konstrukcji uwzględniono dodatkowy element naświetlający. Należą one do najbardziej nowatorskich i komfortowych rozwiązań, najlepiej sprawdzą się w salonie. Wybór takiego okna wiąże się na pewno z większym kosztem, ale też nieporównywalnym komfortem użytkowania. W ofercie znajdziemy bowiem nie tylko okna, przez które możemy się wychylić lub stanąć w nich, ale także okna do poddaszy balkonowe z tarasem, po którym możemy się przespacerować. Pamiętajmy, że przeszklona część powinna wynosić minimum 10 proc. powierzchni podłogi.

Izolacja akustyczna i termiczna

Kolejnymi niezwykle istotnymi parametrami okien do poddaszy są izolacja akustyczna i termiczna. Warto w nie zainwestować, gdy wybieramy okno na przykład do tak różnych i wymagających pomieszczeń jak sypialnia i łazienka. Do tej pierwszej doskonale nadaje się model o podwyższonej izolacyjności akustycznej, która zapewni ciszę nawet podczas dużej ulewy. W drugim pomieszczeniu, łazience, sprawdzi się typ o podwyższonej odporności na wilgotność, którą mogą generować na przykład gorące kąpiele. Izolacyjność okien jest niezwykle ważnym parametrem, który koniecznie trzeba zweryfikować przed zakupem. Porównanie współczynników Uw (współczynnik przenikania ciepła) oraz Rw (izolacyjność akustyczna okna) jest niezbędne, aby dokonać wyboru okna jak najbardziej ekonomicznego i komfortowego. Miejmy również na uwadze niedawno wprowadzone zmiany: według Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju współczynnik Uw ma być stopniowo obniżany i od roku 2014, w przypadku okien dachowych, nie może być wyższy niż 1,5 Uw. Jest to element działań mających zapewnić poprawę efektywności energetycznej budynków i warto tę politykę uwzględnić, nie tylko przy wyborze okien do poddaszy.