Nowe odcinki II linii metra

Nadal prowadzone są negocjacje dotyczące inwestycji, które zostaną dotowane z nowego unijnego budżetu. Na pewno muszą się w nim znaleźć środki na dokończenie II linii metra. Koszt budowy trzech stacji w kierunku Targówka i trzech do skrzyżowania ul. Górczewskiej z ul. Księcia Janusza na Woli łącznie z nowymi pociągami i rozbudową bazy na Kabatach szacuje się na około 4 mld zł. Plan ten ma być zrealizowany do 2019 r. 3,84 mld zł włodarze stołeczni chcą przeznaczyć na zbudowanie tuneli metra do ul. Powstańców Śląskich na Bemowie (dwie stacje) i na Bródno (trzy stacje). W koszcie tym zawarta jest też wartość nowego taboru.

Nowe ulice

Warszawa chce też zainwestować w nowe odcinki ulic. Ich wybór podyktowany jest tym, aby w najbardziej dogodny sposób rozprowadzić ruch z obwodnicy ekspresowej i nowych tras wylotowych, szczególnie na południu i wschodzie aglomeracji. Domknięty ma też zostać ring wokół Warszawy na Ursynowie, Wawrze i w Wesołej.

Wśród planowanych inwestycji wskazuje się m.in. przedłużenie ul. Indiry Gandhi do obwodnicy południowej, poszerzenie ul. Płaskowickiej nad tunelem przez Ursynów, drugą jezdnię Wału Miedzeszyńskiego od Traktu Lubelskiego do granicy miasta, modernizację ul. Marsa i Żołnierskiej, przebudowę ul. Marynarskiej na Służewcu, pierwszy etap budowy obwodnicy śródmiejskiej na Pradze (od ronda Wiatraczna do ul. Radzymińskiej) – wylicza wyborcza.biz.

Inwestycje w linie tramwajowe

Wśród inwestycji w infrastrukturę tramwajową zrealizowanych w okresie 2015–2021 wymienia się m.in. nową zajezdnię na Annopolu, remont większości linii w prawobrzeżnej Warszawie, przedłużenie torów z Tarchomina, przez Nowodwory, do Winnicy, linię z Gocławka do węzła przesiadkowego przy rondzie Marsa, odtworzenie linii na ul. Kasprzaka w kierunku Jelonek, szybką linię tramwajową do Wilanowa. To, które inwestycje rzeczywiście zostaną dotowane, okaże się nie wcześniej, niż w drugiej połowie przyszłego roku.

Kolej i drogi na Mazowszu

Wśród inwestycji planowanych do realizacji na Mazowszu do 2022 r. w kontrakcie terytorialnym przewiduje się m.in.: zakup taboru dla SKM-ki i 55 pociągów dla Kolei Mazowieckich (2 mld zł), budowę 5,6 km linii PKP do lotniska w Modlinie wraz ze stacją podziemną (250 mln zł) oraz przedłużenie tej trasy do Płocka lub Włocławka (1,8 mld zł), modernizację linii PKP na trasie Warka – Radom i Otwock – Lublin.

Ponadto rozbudowana ma być droga do Wołomina i połączenie tego miasta z trasą S8 w Radzyminie. Planuje się też rozbudowę drogi nr 631 przez Nieporęt do Nowego Dworu Mazowieckiego, obwodnice Magdalenki, Lesznowoli, Konstancina-Jeziorny i Góry Kalwarii, budowę drogi dojazdowej z Pruszkowa i Brwinowa do autostrady A2, zachodnią obwodnicę Grodziska Mazowieckiego, rozbudowę drogi nr 801 w kierunku Dęblina, obwodnice Pułtuska i Ostrołęki, nową drogę na trasie Warszawa – Ciechanów oraz Wyszków – Ostrołęka, drogę ekspresową S10 z Płońska w kierunku Torunia.

Pod uwagę w dysponowaniu pieniędzmi z nowej perspektywy finansowej bierze się również np. budowę 50-kilometrowego korytarza transportowego Warszawa – Sochaczew obsługiwanego przez tramwaj lub autobus oraz koncepcję centralnego portu lotniczego na zachód od stolicy czy przygotowania do budowy kolei dużych prędkości na trasie Warszawa – Łódź – Poznań/Wrocław.