Wśród najważniejszych inwestycji można wymienić np. budowę Terminalu Naftowego PERN, rozbudowę głębokowodnego terminalu kontenerowego DCT, rozbudowę i modernizację intermodalnego Gdańskiego Terminalu Kontenerowego i Terminalu Paliw Płynnych w Naftoporcie.

Rozbudowa portu wewnętrznego i zewnętrznego

Jak powiedziała prezes zarządu portu – Dorota Raben, około 30% potencjału portu nie jest jeszcze wykorzystane, to jednak ma się zmieniać w kolejnych latach. Planuje się m.in. modernizację portowej infrastruktury, pogłębienie kanału portowego czy remonty wszystkich nabrzeży w porcie wewnętrznym. Umożliwi to wpływanie do portu wewnętrznego jednostek dwukrotnie większych niż obecnie.

Do 2027 r. przebudowany zostanie też port zewnętrzny pomiędzy Naftoportem a wejściem do portu. Obszar prawdopodobnie zostanie zabudowany i może tam powstać 5–6 nowych nabrzeży. To jeszcze nie jest pewne, gdyż koszty budowy nabrzeży są bardzo wysokie – jedno może kosztować około 1 mld zł.

Terminal naftowy

Wśród najważniejszych inwestycji realizowanych w gdańskim porcie znajduje się terminal naftowy – inwestycja spółki PERN „Przyjaźń”. Wykonano już 30% zaplanowanych prac. Ma on służyć do przeładunku i składowania ropy naftowej, paliw i produktów chemicznych. Budowa potrwa do 2018 r., chociaż jej pierwszy etap zakończy się w 2015 r., kiedy powstanie sześć zbiorników na ropę naftową o pojemności 62,5 tys. m3 każdy.

Terminal kontenerowy DCT

Przed końcem 2016 r. na terenie o powierzchni 27 ha ma powstać drugi terminal kontenerowy DCT. Całkowity koszt jego budowy to około 200 mln EUR. Efektem tej inwestycji będzie zwiększenie zdolności przeładunkowych z ponad 1,3 mln TEU do 4 mln TEU rocznie.