Prace budowlane na lotnisku w podkrakowskich Balicach 

Ukończono już dwie z trzech wież przyrękawowych – środkową i wschodnią, trzecia jest na ukończeniu. Kładka, która połączy terminal, parking i stację sięgnęła drugiego piętra. Gotowe są fundamenty pod wschodnią ścianę przystanku kolejowego.

Generalny wykonawca w najbliższych dniach rozpoczyna także prace w obecnym terminalu. Z użytkowania została wyłączona halka odbioru bagażu, a cały ruch przylotowy został przeniesiony do terminalu T2 (dawny krajowy), powiększonego o dwie hale namiotowe o łącznej powierzchni 900 m2. 

W związku z przebudową wewnętrznego układu komunikacyjnego spore zmiany wprowadzono w organizacji ruchu przed terminalem. 

W strefie operacyjnej oddano do użytku drogę kołowania Charlie oraz nowe miejsce postojowe przy budynku administracyjnym. Mogą już na nim parkować samoloty typu Boeing 737-800. Zakończono również prace budowlane przy przebudowie dróg kołowania Alfa, Juliett i Golf. Teraz remontowane są drogi kołowania Bravo i Fokstrot, co spowodowało zmianę trasy kołowania samolotów pomiędzy drogą startową a płytą postojową. Bardzo zaawansowane są prace przy rozbudowie płyty postojowej.

Wielkość terminalu lotniska w Balicach wzrośnie czterokrotnie

Po rozbudowie terminal będzie miał 56 tys.m2, cztery razy więcej niż obecnie. Generalnym wykonawcą inwestycji w części lanside  jest Astaldi, części airside Max Boegl, zaś przystanku POLBAU. Łączna wartość budowy i modernizacji terminalu wraz z kładką i przebudową wewnętrznego układu komunikacyjnego to 330,6 mln zł netto. 15 mln zł  netto to koszt budowy przystanku kolejowego, zaś  247,8 mln zł netto to wartość inwestycji w strefie operacyjnej. Inwestycje są finansowane z obligacji spółki, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Zobacz zdjęcia z budowy na lotnisku w Balicach oraz wizualizacje portu po rozbudowie