• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Budowa mostu kolejowego w Knurowie

Opublikowano: 14-01-2015 Źródło: PW Banimex sp. z o.o.

Budowa mostu kolejowego w Knurowie pod nasypem PKP linii 149 Zabrze Makoszowy-Leszczyny była dla wykonawcy i projektantów ogromnym wyzwaniem. Zadanie zostało wykonane metodą ścian szczelinowych, a prace prowadzono na hałdzie węglowej.


Fot. PW Banimex sp. z o.o. Fot. PW Banimex sp. z o.o.

Fot. PW Banimex sp. z o.o. Fot. PW Banimex sp. z o.o.

Inwestorem przedsięwzięcia była Kompania Węglowa, a wykonawcą - firma Banimex sp. z o.o. Most biegnie pod nasypem linii kolejowej 149 Zabrze Makoszowy - Leszczyny. W zakres robót wszedł więc również demontaż istniejącej nawierzchni torowej, poszerzenie podtorza szlaku oraz odbudowa istniejących torów kolejowych na odcinku 150 m. W przyszłości z tego szlaku korzystać będą pociągi pasażerskie i towarowe.

 

Podstawowe parametry techniczne obiektu:

- długość całkowita Lc = 56,30 m,
- szerokość całkowita L = 85,8 m,
- grubość ścian szczelinowych 1,2 m,
- wysokość ścian szczelinowych 22 m,
- klasa obciążeń k+2 wg PN-85/S-10030.

Na podstawie opinii geologiczno-górniczej wydanej przez Kompanię Węglową S.A. oddział KWK „Szczygłowice”, teren w obszarze, którego wybudowano przedmiotową inwestycję, jest zakwalifikowany do IV kategorii terenu górniczego.


Fot. PW Banimex sp. z o.o. Fot. PW Banimex sp. z o.o.

Prace przygotowawcze

Prace przygotowawcze obejmowały m.in. przebudowę uzbrojenia podziemnego (kable teletechniczne),  przebudowę i demontaż sieci trakcyjnej toru nr 1 i 2 (2 x 150 mb), rozbiórkę nawierzchni toru nr 1 i 2 (2 x 150 mb), a także wykonanie platform pod sprzęt do wykonania ścian szczelinowych oraz wykonanie projektów technologicznych budowy ścian szczelinowych.
 

Fot. PW Banimex sp. z o.o. Fot. PW Banimex sp. z o.o.

Zakres inwestycji

W ramach umowy wykonano ściany szczelinowe, w które wbudowano 6562 m3 betonu, mury oporowe na ścianach szczelinowych (370 m3) oraz mury oporowe na wlocie i wylocie mostu (849 m3). Wykonawca był także odpowiedzialny za wykonanie kotwienia murów oporowych za pomocą kotew gruntowych o siłach kotwiących 300 kN oraz długości 19 mb i 450 kN oraz długości 20 mb  (sumaryczna ilość kotew - 68 szt.), a także finalnie – za likwidację istniejącego obiektu, po włączeniu (skierowaniu) nurtu rzeki Bierawka do nowego koryta.

Likwidacja starego przepustu o objętości 1282,03 m3 zrealizowana została za pomocą 3 otworów wywierconych z powierzchni do przepustu przez nasyp ziemny. Poprzez wykonanie ścianek z betonu zbrojonego zamknięto wlot i wylot przepustu, a do jego wypełnienia zastosowano materiał doszczelniający, powstały w wyniku spalania węgla kamiennego. Materiał przy pomocy węży gumowych został podany do mieszalnika inżektorowego i wtłoczony do komory obiektu, przeznaczonego do zamulenia.

Fot. PW Banimex sp. z o.o.Wykonawca był także odpowiedzialny za zrealizowanie prac z branży torowej - rozbiórkę toru kopalnianego oraz torów PKP (3 x 150 mb), odbudowę toru kopalnianego (150 mb), odbudowę torów PKP nr 1 i 2 (2 x 150 mb), odbudowę sieci trakcyjnej w torze nr 1 i 2 (2 x 150 mb) oraz wykonanie próbnych obciążeń.
Fot. PW Banimex sp. z o.o.

 

Próbne obciążenia

Pomiary ugięć pod obciążeniem statycznym przęsła obiektu  wykonano czujnikami do pomiarów przemieszczeń liniowych o zakresie 0-50 mm i dokładności 0,01 mm oraz dodatkowo przy pomocy niwelacji precyzyjnej niwelatorami precyzyjnymi.   Jako obciążenie próbne przyjęto lokomotywę spalinową o masie całkowitej 119,6 ton.

Do zadań wykonawcy należało również uformowanie prawego wału rzeki na odcinku od strony wylotu z nowego mostu do istniejącego (obecnego) koryta rzeki na długości 141 m.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia