Nowe przepisy w zakresie prawa budowlanego m.in. wpłyną na przyspieszenie wydawania zgody na użytkowanie obiektów. Nie będzie też konieczności pozyskiwania pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych, jeśli ich budowa lub przebudowa nie są uciążliwe dla sąsiadów.
Fot. inzynieria.com
W sobotę nad nowelizacją prawa budowlanego pracowali senatorzy. Za nowelizacją opowiedziało się 54 senatorów, 26 wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciwny zmianom.
Zgodnie z nowymi przepisami nie będzie istniał wymóg uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego. Dotyczy to jednak tylko takich sytuacji, kiedy działania budowlane nie będą uciążliwe dla sąsiadów.
Nowela znosi też m.in. obowiązek załączania do projektu budowlanego oświadczeń o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu oraz o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych oraz oświadczeń zarządcy drogi o możliwości dostępu do drogi publicznej.
Zmiany ustawy wiążą się również rozszerzeniem katalogu obiektów budowlanych, oddawanych do użytku na podstawie zawiadomienia o zakończeniu budowy. Znajdują się wśród nich m.in.: warsztaty rzemieślnicze, stacje obsługi pojazdów, myjnie samochodowe, garaże do 5 stanowisk włącznie.
Nowością jest też wprowadzenie możliwości wystąpienia z wnioskiem o umorzenie lub rozłożenie na raty opłaty legalizacyjnej za dokonanie samowoli budowlanej.
Dotychczas, jeśli we wniosku o pozwoleniu na budowę występowały braki, organ administracyjny wzywał do ich uzupełnienia w bliżej nieokreślonym terminie. Teraz inwestor na uzupełnienie będzie miał 14 dni od dnia złożenia wniosku. W efekcie pozwolenia na budowę mają być wydawane szybciej.
Nowelizacja pozwala też na budowę sieci elektroenergetycznych o napięciu poniżej 1 kV, sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych i telekomunikacyjnych bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę. Informacja ta ma być włączona do projektu budowlanego. Instalacje gazowe nadal będą wymagać pozwoleń.
Pozwoleń na budowę nie będą wymagały też takie działania, jak m.in.: remont i przebudowa obiektów budowlanych, remont i przebudowa urządzeń budowlanych, docieplenie budynków o wysokości do 25 m.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.