Zgodnie z dwoma rozporządzeniami Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju zmieniają się przepisy techniczno-budowlane dotyczące dróg. W efekcie upowszechniony zostanie model budowy dróg publicznych o przekroju 2+1.

Wprowadzenie rozporządzeń dot. budowy dróg przez MIR oznacza, że nowe szlaki trasy mieć naprzemiennie raz jeden, raz dwa pasy ruchu. Podobny system od lat sprawdza się np. na drogach skandynawskich. W Polsce też jest stosowany coraz częściej.
Jak podaje MIR w komunikacie, „Nowelizacja przepisów techniczno-budowlanych dla dróg publicznych i drogowych obiektów inżynierskich umożliwi stosowanie przekroju 2+1 z fizycznym rozdzieleniem przeciwnych kierunków ruchu poza terenem zabudowy, na istniejących lub nowo projektowanych drogach klas G i GP (główna i główna ruchu przyspieszonego). Rozwiązanie to będzie można stosować także przy budowie dróg ekspresowych, jeżeli istniejące i prognozowane średniodobowe natężenie ruchu wynosi od 4 tys. do 22 tys. pojazdów”.
Zgodnie z nowymi przepisami regulowane będą też kwestie projektowania dodatkowych pasów ruchu do wyprzedzania.
Resort zwraca uwagę na to, że stosowanie przekroju 2+1 przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa na polskich drogach.
MIR poinformował też, że pracuje nad dalszym unowocześnianiem przepisów techniczno-budowlanych dla sektora drogownictwa. „W przygotowaniu jest kolejna nowelizacja przepisów w zakresie wymagań dla części drogi przeznaczonej do ruchu pieszych i rowerzystów, torowisk tramwajowych oraz bezpieczeństwa pożarowego. Jednocześnie dwa zespoły robocze pracują nad stworzeniem ram do zupełnie nowej struktury przepisów techniczno-budowlanych, która docelowo ma zastąpić obowiązujące regulacje” – czytamy w komunikacie.

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.