W okresie budowy system pozwoli na ocenę wpływu ujawnionych deformacji górniczych na bieżąco prowadzone prace budowlane. W czasie eksploatacji system będzie miał za zadanie podwyższenie bezpieczeństwa i obniżenie kosztów utrzymania odcinka, leżącego w obszarze największego ryzyka wystąpienia szkód górniczych. System ostrzeże o zbliżających się uszkodzeniach, pozwalając obniżyć koszty napraw. W przypadku rejestracji niebezpiecznych zjawisk możliwe będzie także ograniczenie prędkości pojazdów kołowych lub wręcz zatrzymanie ruchu.

Warto podkreślić, że będzie to drugi pod względem wielkości system monitorowania w Polsce. Pierwszy powstał na autostradzie A1 na odcinku Pyrzowic– Piekary Śląskie. Pod powierzchnią autostrady A1 zabudowanych jest ponad 12 000 czujników strzegących bezpieczeństwa konstrukcji autostrady i jej użytkowników. Wdrażając drugi tego typu system w Europie, Polska staje się zdecydowanym liderem w zastosowaniu najnowszych osiągnięć pomiarowych w zarządzaniu ryzykiem w prowadzeniu znaczących inwestycji drogowych.

Nowa droga powstanie do połowy 2017 r.

Rozpoczęta w połowie czerwca inwestycja o wartości blisko  50 mln zł ma być zrealizowana w ciągu dwóch lat. Prace będą się toczyć w trybie dwu-, a nawet trzyzmianowym – powiedział Stanisław Waszkiewicz, prezes Grupy Drogopol sp. z o.o., odpowiedzialnej za realizację tego zadania.

Pierwszy etap budowy obejmuje prace przygotowawcze oraz roboty ziemne. Drugi etap związany jest z odcinkiem trasy od ul. 1-go Maja do ul. Bukowej, gdzie powstanie dwupoziomowy węzeł z tą ulicą. Ul. Bukowa zostanie przedłużona aż do połączenia z ul. ks. Niedzieli. Połączenie to znacząco usprawni ruch w mieście, ułatwiając dojazd ze wschodnich dzielnic w kierunku Zabrza i Gliwic. Wiadukt o rozpiętości 47 m wykonany zostanie jako dwie niezależne konstrukcje pod lewą i prawą jezdnią drogi.

W kolejnym etapie powstaną dwie jezdnie o szerokości 7 m każda, umożliwiające poprowadzenie dwóch pasów ruchu w każdym kierunku. Nowa droga będzie miała ponad 1,5 km długości.

"Ponadto w ramach całości inwestycji przebudowana zostanie magistrala wodociągowa, a także sieć ciepłownicza oraz kanalizacja ogólnospławna i deszczowa. Wykonane zostanie także oświetlenie oraz zainstalowane zostaną urządzenia bezpieczeństwa ruchu - bariery ochronne, elementy oznakowania poziomego i pionowego. Ważnym elementem inwestycji będą również ścieżki rowerowe. Powstaną one zarówno wzdłuż samej trasy N-S, jak i przedłużenia ul. Bukowej. W ten sposób przybędzie w mieście ok. 3 km tras dla rowerzystów" - podaje rudzki urząd miejski.