W 2013 r. rozpoczęły się roboty budowlano-montażowe związane z budową suchego zbiornika Racibórz Dolny. Budowla ta będzie miała za zadanie ochraniać przed powodzią 2,5 mln osób zamieszkujących dorzecze Górnej i Środkowej Odry. Polder pozwoli m.in. na ochronę takich miast, jak: Racibórz, Kędzierzyn-Koźle, Krapkowice, Opole, Brzeg, Oławę, Wrocław oraz wiele miejscowości z terenu woj. śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.
Budowa zbiornika Racibórz Dolny. Fot. programodra.pl
Polder w Raciborzu jest kluczową inwestycją przeciwpowodziową w południowo-zachodniej części Polski. Będzie to największy suchy zbiornik w kraju, który pod względem rozmiaru można porównywać ze zbiornikiem Świnna Poręba w Małopolsce.
Na potrzeby realizacji tej inwestycji przesiedlono kilkaset osób z miejscowości położonych na terenie czaszy zbiornika.
Z informacji podawanych przez RZGW w Gliwicach, instytucję odpowiedzialną za realizację ze strony insestora, wynika, że termin ukończenia prac nie jest zagrożony i budowla powinna być gotowa w 2018 r. Dotychczas wykonano 20% prac. Konieczne będzie jednak opracowanie dodatkowych projektów wykonawczych, uwzględniających wyniki badań geologicznych.
Zakres rzeczowy zadania obejmuje: budowlę zrzutową z jazem o świetle 6 × 12 m i upustami dennymi 5 x 4,4 m x 3,5 m, regulację rzek, budowę kanału ulgi, zapory czołowej, zapór bocznych (około 22 km, wysokość 7-10 m) i przepompowni.
Jak podaje RZGW w Gliwicach, "inwestycja stanowi II etap budowy zbiornika Racibórz. Etapem I była realizacja polderu Buków o powierzchni około 8 km2 i pojemności maksymalnej 50 mln m3. Etapem III (po eksploatacji żwirów) będzie przekształcenie suchego zbiornika w zbiornik wielofunkcyjny o pojemności powodziowej, jak w etapie II oraz pojemności użytkowej 100-150 mln m3 służącej głównie do wyrównania przepływów niżówkowych, poprawy warunków żeglugowych na Odrze Środkowej, energetycznego wykorzystania stopnia wodnego i itp. Ogółem obiekt ten zajmie powierzchnię 2626 ha, na której znajdować będzie się czasza zbiornika, obwałowania (22 km), kanał zrzutowy oraz urządzenia melioracyjne regulujące stosunki wodne na przyległym terenie".
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.