Polder w Raciborzu jest kluczową inwestycją przeciwpowodziową w południowo-zachodniej części Polski. Będzie to największy suchy zbiornik w kraju, który pod względem rozmiaru można porównywać ze zbiornikiem Świnna Poręba w Małopolsce.

Na potrzeby realizacji tej inwestycji przesiedlono kilkaset osób z miejscowości położonych na terenie czaszy zbiornika.

Z informacji podawanych przez RZGW w Gliwicach, instytucję odpowiedzialną za realizację ze strony insestora, wynika, że termin ukończenia prac nie jest zagrożony i budowla powinna być gotowa w 2018 r. Dotychczas wykonano 20% prac. Konieczne będzie jednak opracowanie dodatkowych projektów wykonawczych, uwzględniających wyniki badań geologicznych.

Zakres rzeczowy zadania obejmuje: budowlę zrzutową z jazem o świetle 6 × 12 m i upustami dennymi 5 x 4,4 m x 3,5 m, regulację rzek, budowę kanału ulgi, zapory czołowej, zapór bocznych (około 22 km, wysokość 7-10 m) i przepompowni.

Jak podaje RZGW w Gliwicach, "inwestycja stanowi II etap budowy zbiornika Racibórz. Etapem I była realizacja polderu Buków o powierzchni około 8 km2 i pojemności maksymalnej 50 mln m3. Etapem III (po eksploatacji żwirów) będzie przekształcenie suchego zbiornika w zbiornik wielofunkcyjny o pojemności powodziowej, jak w etapie II oraz pojemności użytkowej 100-150 mln m3 służącej głównie do wyrównania przepływów niżówkowych, poprawy warunków żeglugowych na Odrze Środkowej, energetycznego wykorzystania stopnia wodnego i itp. Ogółem obiekt ten zajmie powierzchnię 2626 ha, na której znajdować będzie się czasza zbiornika, obwałowania (22 km), kanał zrzutowy oraz urządzenia melioracyjne regulujące stosunki wodne na przyległym terenie".