Nowy 138-metrowy obiekt połączy ulice Wybrzeże Józefa Piłsudskiego z Wybrzeżem Ojca Św. Jana Pawła II w centrum miasta. Jak podaje wykonawca, firma Skanska, "konstrukcję kładki tworzy stalowy pylon o wysokości 38 m wraz z dwoma dźwigarami z drewna klejonego o wysokości 155 cm i długości 138 m, stężonymi stalowym rusztem. Dźwigary są jednocześnie balustradami, które zabezpieczają ruch pieszych i rowerzystów. Kładka została podwieszona za pomocą 24-stalowych lin o średnicy 32 oraz 40 mm. Jej pokład oraz wewnętrzne obicie zostały wykonane z drewna kompozytowego odpornego na działanie warunków atmosferycznych. Cała konstrukcja waży blisko 175 ton".

Montaż i obrót kładki pieszo-rowerowej nad Sanem w Przemyślu

Montaż kładki odbywał się na terenie zalewowym z brzegów rzeki. Nie było możliwości ustawienia rusztowania tymczasowego w korycie rzeki ze względu na to, że obszar ten objęty jest programem Natura 2000.

W celu umieszczenia obiektu nad wodą "po podwieszeniu pomostu wykonany zostanie obrót kładki o 90 stopni. Montaż pylonu stalowego odbywał się będzie według specjalistycznego planu montażu, który przewiduje unoszenie konstrukcji pylonu za pomocą dwóch dźwigów 100 i 300 ton. Po wypionowaniu pylon zostanie ustawiony na specjalnej konstrukcji przygotowanej ze stalowych kształtowników tworzącej „tor jezdny” umożliwiający obrót całej kładki. Pylon zostanie dodatkowo wsparty za pomocą konstrukcji pomocniczej tworzącej podporę kroczącą, która będzie obracała się po specjalnie przygotowanym stalowym ślizgu razem z całą konstrukcją kładki. Aby zapewnić stateczność, podpora ta zostanie dociążona balastem o masie 30 ton" – tłumaczy wykonawca.

Do wykonania samego obrotu wykorzystane zostaną dwa siłowniki kotwione do konstrukcji stalowego toru. W celu zminimalizowania tarcia przy obrocie konstrukcji zastosowana zostanie przekładka teflonowa oraz specjalistyczny smar. "Po przełożeniu kładki na drugi brzeg rozpoczną się prace związane z doprężeniem lin, do których podwieszony jest drewniany pomost" – czytamy w komunikacie.