Resort środowiska informuje, że w latach 2016–2022 na budowę nowych wałów przeciwpowodziowych czy zbiorników retencyjnych w dorzeczach Wisły i Odry wydane zostanie około 1,2 mld EUR.
Zbiornik retencyjny w Skrzyszowie. Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Efektem Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły (POPDOW) będzie poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego i obejmie 5,2 mln mieszkańców Polski.
Źródła finansowania programu przeciwpowodziowego
Koszt realizacji tego programu to około 1,2 mld EUR. Środki na ten cel będą pochodzić z różnych źródeł: z Banku Światowego – 460 mln EUR; z Banku Rozwoju Rady Europy – 300 mln EUR; z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 – 200 mln EUR; z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – 100 mln EUR; z budżetu państwa – 140 mln EUR.
Program będzie realizowany w pięciu częściach i ma dotyczyć infrastruktury przeciwpowodziowej w dorzeczu Środkowej i Dolnej Odry, w Kotlinie Kłodzkiej (dorzecze Nysy Kłodzkiej) oraz w dorzeczu Górnej Wisły.
Jakie zadania zabezpieczające przed powodzią zostaną zrealizowane?
Zadania, jakie mają być zrealizowane w rejonie Środkowej i Dolnej Odry mają kosztować blisko 495 mln EUR. M.in. wzmocniona zostanie ochrona przed letnimi i zimowymi powodziami Szczecina, Słubic, Gryfina i innych miejscowości położonych wzdłuż Odry. Powstaną nowe lub zostaną przebudowane wały przeciwpowodziowe, umocnienia i bariery. W planach jest też pogłębienie koryta Odry i jej kanałów. W celu ułatwienia pracy lodołamaczom ma być przebudowanych pięć mostów. Planowana jest też rewitalizacja Międzyodrza.
W Kotlinie Kłodzkiej powstaną cztery suche zbiorniki przeciwpowodziowe, które zwiększą możliwość retencji wód i zredukują falę powodziową na Nysie Kłodzkiej. Wartość tych zadań szacuje się na około 265 mln EUR.
Ochrona przeciwpowodziowa Krakowa i terenów przemysłowych Nowej Huty czy rolniczo-przemysłowych okolic Sandomierza i Tarnobrzegu ma kosztować około 222 mln EUR. Pod uwagę brana jest przebudowa i rozbudowa wałów przeciwpowodziowych wzdłuż Wisły, umocnienie brzegów rzecznych, budowa suchych zbiorników przeciwpowodziowych i polderów wzdłuż Serafy oraz Raby.
Na 136 mln EUR opiewa realizacja zadań, które wzmocnią ochronę przeciwpowodziową wzdłuż głównych rzek i ich dopływów w południowej i zachodniej części kraju.
80 mln EUR to koszt przygotowania kolejnych inwestycji i obsługa programu.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.