Prace w ramach modernizacji trasy kolejowej Warszawa-Łódź ruszyły w 2006 r. W grudniu ma zakończyć się realizacja ostatniego etapu prac na odcinku Skierniewice-Warszawa Zachodnia o wartości około 2,1 mld zł. Dzięki modernizacji całej trasy skróci się czas przejazdu pociągiem pomiędzy Warszawą a Łodzią. Obecnie wynosi on 90 min, zaś po zakończeniu prac - około 70 min, ale tylko w przypadku składów, które nie będą zatrzymywać się na stacjach pośrednich. To rozczarowujące z tego względu, że kilkadziesiąt lat temu pociągi pokonywały tę trasę w około 70 - 80 min. Zdaniem PKP PLK modernizacja była konieczna, by umożliwić pociągom osiąganie wyższych prędkości (do 160 km/godz.) i by uniknąć wprowadzania ograniczeń w ruchu.

"Obecnie podróż między Warszawą a Łodzią trwa 1,5 godziny, czasami dłużej. Możemy mówić, że 30 lat temu przejazd między tymi dwoma miastami zajmował około 70-80 minut, więc teraz po remoncie pociągi powinny pokonywać tę trasę szybciej. Sytuacja wygląda jednak tak, że modernizacja torów jest podobna do remontu domu. Możemy przeprowadzić prace, które poprawią komfort mieszkania, ale nie zwiększymy jego powierzchni. Bez modernizacji, którą przeprowadziliśmy, tory niszczałyby coraz bardziej, ale dla pasażerów oznaczałoby to opóźnienia i częstsze awarie" - tłumaczy Karol Jakubowski PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Poprawi się płynność ruchu pociągów dalekobieżnych

Linia kolejowa pomiędzy Łodzią a Warszawą jest jedną z najmocniej eksploatowanych. Remont objął modernizację torów, rozjazdów, układów stacyjnych, sieci trakcyjnej i zasilania nietrakcyjnego. Ponadto kilkadziesiąt przejazdów zostało zastąpionych także skrzyżowaniami bezkolizyjnymi. Dzięki wykonanym pracom od kilku do kilkunastu minut skróci się czas przejazdu pociągów dalekobieżnych, np. z Warszawy w kierunku Katowic, Wrocławia.

Więcej o modernizacji kolei w temacie specjalnym