Inwestycję prowadził od 2013 r. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) w Warszawie. Remont zapory to część większego projektu "Poprawa stanu technicznego i bezpieczeństwa powodziowego stopnia wodnego Włocławek" o wartości przeszło 115,4 mln zł (68 mln zł to dofinansowanie z funduszy unijnych).

Jak poinformowała rzeczniczka warszawskiego RZGW Urszula Tomoń, efektem przeprowadzonych prac modernizacyjnych jest "poprawa stanu technicznego obiektów stopnia wodnego Włocławek i poprawa bezpieczeństwa powodziowego dla kilkunastu tysięcy mieszkańców oraz podmiotów gospodarczych" w rejonie Wisły środkowej.

Pomimo przeprowadzenia modernizacji obiektu nie udało się rozwiązać problemu, jakim jest obniżony poziom wody za zaporą, który jest skutkiem m.in. erozji koryta rzeki. Może tu pomóc jedynie budowa kolejnego stopnia poniżej Włocławka, podpiętrzającego poziom wody. Byłaby to tama w rejonie miejscowości Siarzewo (woj. kujawsko-pomorskie). RZGW liczy, że stopień ten mógłby powstać w ramach najbliższej perspektywy unijnej do 2020 r.

Przebudowa zapory na Wiśle we Włocławku - szczegóły projektu

Zbiornik Włocławski to największy sztuczny akwen w Polsce. Ma długość 58 km i szerokość od 1,2 do 2 km. Jego modernizacja i remont zapory prowadzone są w ramach projektu "Poprawa stanu technicznego i bezpieczeństwa powodziowego Stopnia Wodnego Włocławek", współfinansowanego z funduszy unijnych. Jego celem jest m.in.:
- poprawa stanu technicznego i bezpieczeństwa obiektów Stopnia Wodnego we Włocławku poprzez wykonanie robót budowlanych obejmujących: śluzę z awanportami, jaz, zaporę czołową, rozbudowę i modernizację automatycznego systemu kontrolno-pomiarowego (pakiet 1);
- poprawa zabezpieczenia przeciwpowodziowego w strefie cofkowej Zbiornika Włocławskiego w rejonie zapory bocznej Borowiczki oraz wałów wstecznych Słupianki i Rosicy (Płock-Borowiczki i Bielino w gminie Słupno) poprzez rozbudowę istniejących urządzeń ochrony przeciwpowodziowej (pakiet 2).

Zakres prac w ramach modernizacji zapory obejmowała m.in. poprawę stanu zagęszczenia korpusu i podłoża zapory czołowej, wykonanie przesłony przeciwfiltracyjnej wzdłuż muru oporowego na lewym przyczółku zapory; rozbudowę automatycznego systemu pomiarowo-kontrolnego stopnia (ASTKZ); remont jazu w zakresie konstrukcji, urządzeń mechanicznych i elektrycznych; remont śluzy i awanportów.