Celem przebudowy warszawskiego węzła kolejowego jest zwiększenie przepustowości połączeń kolejowych oraz ich integracja z komunikacją miejską, łącznie z II linią metra.

Jak przypominają kolejarze, „przetarg na linię obwodową to kolejne, po rozpoczętej rozbudowie stacji Warszawa Gdańska i pracach na Moście Gdańskim, przedsięwzięcie PLK, przygotowujące modernizację linii średnicowej”. Usprawnienie ruchu aglomeracyjnego to jeden z podstawowych celów inwestycji kolejowych, przewidzianych do realizacji zgodnie z programem do 2023 r., wartym 67 mld zł. Podobne rozwiązania, jak w stolicy, realizowane są w Krakowie, Poznaniu i Trójmieście.

II etap przebudowy warszawskiego węzła kolejowego

W ramach inwestycji przebudowane będą trzy przystanki: Warszawa Koło, Warszawa Kasprzaka i Warszawa Zachodnia (peron 8). Powstaną też dwa przystanki dla pociągów Kolei Mazowieckich i SKM: Warszawa Obozowa i Warszawa Powązkowska. Warszawa Koło będzie docelowo dużym zintegrowanym centrum przesiadkowym, łączącym kolej z komunikacją miejską, w tym z II linią metra.

Na linii obwodowej przebudowane zostanie także siedem wiaduktów kolejowych oraz powstaną trzy nowe kładki dla pieszych.

Prace budowlane powinny ruszyć pod koniec przyszłego roku, a ich zakończenie jest przewidywane na koniec 2018 r.