O drukarkach 3D zaczęto dyskusje kilka lat temu. Wówczas nie spodziewano się, że sprzęt tego typu będzie dostępny także dla zwykłych śmiertelników. Tymczasem im technologia posuwa się naprzód, tym więcej ludzi, przy pomocy właśnie tego urządzenia, może wykonywać drobne elementy, takie jak biżuterię, zabawki czy inne części.
Cała zabawa z użyciem drukarki 3D rozpoczyna się w komputerze. Tutaj tworzymy projekt, który później przeniesiemy w rzeczywistość.
Istnieją właściwie tylko dwie przeszkody w stworzeniu projektu idealnego, raz- nasza wyobraźnia, dwa - jakość wydruku, która nie zawsze jest taka sama, jakbyśmy sobie zaplanowali w projekcie. Przede wszystkim jest to jednak ułatwienie dla projektantów, którzy nie muszą już tworzyć żmudnych i drogich makiet, zastępując je właśnie wydrukiem.
Słów kilka o działaniu drukarek 3D
Pierwszy etap działania drukarki to modelowanie, czyli zapisywanie kształtów danego przedmiotu do druku. Pliki w formacie STL odwzorowują dokładne kształty oraz wymiary, które następnie zapisane są w wysokiej jakości.
Później następuje drukowanie. Urządzenie odczytuje przekazany projekt, ustalając kolejność poszczególnych elementów, z których będzie się składał element drukowany.
Materiały, z których zostanie przygotowany wydruk, dostarczamy albo w postaci płynów, albo proszku lub arkuszy. W rezultacie zostają one tak połączone, by dały ostateczny kształt zaprojektowanego wydruku.
W drukarce 3D możemy w ten sposób przygotować właściwie nieskończoną liczbę kształtów geometrycznych.
Jak długo trwa taki wydruk? Nie jest to czas krótki. Pojedynczy wydruk może bowiem trwać od kilku godzin do nawet kilku dni - oczywiście wszystko w zależności od wielkości i złożoności drukowanego modelu. Nie zmienia to faktu, że wciąż opracowuje się sposoby, które pozwolą na znaczne skrócenie tego czasu.
Kto powinien posiadać drukarkę 3D?
Spośród całej gamy osób, dla których drukarka ta może być rzeczywiście przydatna, wyróżnia się przede wszystkim: architektów, dla których jest to ułatwienie w przygotowywaniu plansz; projektantów – aby łatwiej można było oceniać ich projekty; hobbystów – dla rozwijania ich pasji; studentów – szczególnie tych na kierunkach inżynieryjnych.
Jakie zalety, jakie wady?
Główną zaletą posiadania drukarki 3D jest możliwość samodzielnego przygotowywania wielu drobnych elementów, bez konieczności zamawiania tych części oraz posiadania skomplikowanych maszyn.
Drukarki te są niezwykle dokładne, precyzyjne oraz oszczędne w wykorzystaniu wszystkich materiałów. Po zakończonym projekcie nie ma właściwie ścinek czy zmarnowanych składników.
Na niekorzyść na pewno wpływa dość wysoka cena. Bardzo drogie bywają wkłady, filamenty, przystosowane do roztapiania w dyszy. Dość długi jest także sam proces wytwarzania poszczególnych części.
Drukarki 3D to na pewno przyszłość w zakresie podobnych rozwiązań technologicznych. Być może za kilka lat sprzęt tego typu będzie nie tylko znacznie bardziej dostępny, ale również dużo tańszy. Miejmy taką nadzieję, bowiem dla wielu osób byłoby to duże ułatwienie i skrócenie całego procesu przygotowania poszczególnych części.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.