Centralne Laboratorium Jakości oraz 12 mobilnych laboratoriów pozwolą prowadzić stały nadzór nad inwestycjami prowadzonymi w całej Polsce.

„Do tej pory korzystaliśmy z usług laboratoriów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Pozwala to nam na wykonanie tylko najbardziej potrzebnych badań. To zdecydowanie za mało wobec wielkiej ofensywy inwestycyjnej realizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od września tego roku. Do 2023 r. zastrzyk finansowy dla polskiej kolei to aż 67 mld zł. Rekordowe prace będą prowadzone na większości tras bez wstrzymywania ruchu kolejowego i z pełną obsługą pasażerów. Dlatego znaczenie pionu jakości znacząco wzrasta. Zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom to ekspercki monitoring jakości na etapie projektu, budowy i eksploatacji” – mówi Andrzej Filip Wojciechowski, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Stołeczne laboratorium będzie składać się z pięciu wyspecjalizowanych wydziałów podzielonych ze względu na prowadzony rodzaj badań (kruszywa, grunty, masy i diagnostyka nawierzchni, betony oraz diagnostyka kolejowa). Jeszcze w tym roku spółka zatrudni 75 specjalistów, a w przyszłym roku 130. Będą oni mogli pojechać na kontrolę w każdym miejscu w kraju.

Duże wsparcie będzie stanowić dla nich 12 specjalistycznych samochodów, tzw. laboratoriów mobilnych, które umożliwią pobranie i zbadanie próbek bezpośrednio w terenie, o każdej porze dnia i nocy. Jedno laboratorium mobilne będzie w stanie wykonać średnio 41 badań dziennie. W połowie tego miesiąca PKP PLK otrzymają dwa takie pojazdy, a kolejne w przyszłym roku.

Więcej o modernizacji kolei w temacie specjalnym