24 mln zł wydadzą PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na przebudowę stacji kolejowej Zielona Góra. Jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się remont przejścia podziemnego. To nie koniec inwestycji kolejowych w tym mieście - w planach jest m.in. przedłużenie tunelu.
Peron na stacji kolejowej Zielona Góra. Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Obecnie prace prowadzone na zielonogórskiej stacji przebiegają zgodnie z planem. Do dyspozycji podróżnych udostępniono już nowy peron 1A, który jest wydłużeniem peronu nr 1 w kierunku dworca PKS. Trwają prace przy peronie nr 2, na którym już została wymieniona nawierzchnia. W ramach modernizacji peronów, która potrwa do lata, pojawią się na nich m.in. ławki, czytelne oznakowanie, tablice informacyjne, kosze, nowoczesny system nagłośnienia oraz oświetlenie i monitoring.
Pod koniec tego miesiąca ruszą prace przy remoncie przejścia podziemnego między peronami nr 1 i nr 2. Wykonawca zamontuje tam m.in. pochylnię dla rowerzystów oraz dwie windy, ułatwiające podróż niepełnosprawnym i osobom z wózkami dziecięcymi. Nie zabraknie tu również monitoringu.
Dotychczas w ramach inwestycji wyremontowano w obrębie stacji tory i sieć trakcyjną, a także wymieniono rozjazdy.
Przebudowa stacji Zielona Góra to element modernizacji linii kolejowej z Wrocławia do Szczecina - tzw. Nadodrzanki. Wykonawcą inwestycji jest krakowska firma ZUE S.A.
Jakie będą następne inwestycje kolejowe w Zielonej Górze?
Jak podają PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., to nie koniec inwestycji w Zielonej Górze.
Następnym przedsięwzięciem będzie "przebudowa wiaduktu kolejowego nad ul. Stefana Batorego, który obecnie stanowi wąskie gardło dla transportu autobusowego. Nowy obiekt będzie szerszy, co umożliwi bezkolizyjny ruch autobusów komunikacji miejskiej. Wiadukt zyska także nowe, wygodniejsze przejścia dla pieszych. Inwestycja ma kluczowe znaczenie dla planów miasta, czyli budowy dużego centrum przesiadkowego w pobliżu dworca kolejowego i integrację systemu transportowego.
Druga z inwestycji dotyczy przedłużenia tunelu o dodatkowe 25 m, aż do ulicy Towarowej. Dzięki tym pracom podróżni zyskają wygodne i komfortowe przejście pod torami, a mieszkańcy bezpieczny łącznik z drugą stroną miasta.
Trzecia z inwestycji to budowa nowego, pełnego zadaszenia peronów. Pozwoli ono wygodnie i bezpiecznie przejść pasażerom z peronów i stacji do zaplanowanego przez miasto Centrum Przesiadkowego.
Realizacja powyższych przedsięwzięć pozwoli na pełną integrację transportu kolejowego z miejskim transportem publicznym. Pasażerowie zyskają możliwość wygodnych przesiadek z pociągów do autobusów oraz wygodny tunel łączący dwie części Zielonej Góry. Przebudowa wiaduktu, przedłużenie tunelu i budowa zadaszenia rozpocznie się w 2017 r. Łączny koszt wszystkich inwestycji wyniesie 22 mln zł" - podają PKP PLK w komunikacie.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.