Modernizacja zbiornika Nysa ma na celu podniesienie poziomu ochrony przeciwpowodziowej miasta Nysa i całego powiatu nyskiego. Zakończenie prac remontowych przyczyni się też do zwiększenia bezpieczeństwa Dolnego Śląska.

Na projekt modernizacyjny nyskiego zbiornika składa się kilka zadań inwestycyjnych, w tym m.in. udrożnienie koryta Nysy Kłodzkiej i międzywala poniżej zbiornika; przebudowa trzech jazów, trzech mostów drogowych i kładki dla pieszych na terenie miasta Nysa oraz budowa i modernizacja wałów na długości około 4 km.

Dotychczas koryto rzeki i międzywale zostało udrożnione na długości prawie 10 km. Przebudowano też zaporę czołową wraz z budowlą zrzutową. Zbudowano nowoczesny budynek obsługi zbiornika, wyremontowano przepompownie w Siestrzechowicach i Zwierzyńcu.

Zbudowany na Nysie Kłodzkiej zbiornik powstał w 1971 r. Projekt modernizacyjny ruszył w czerwcu 2012 r. Najważniejszym elementem był remont budowli zrzutowej. Polegał on na zastąpieniu wewnętrznej sekcji przelewowej sekcją upustów dennych z zamknięciami – te prace zostały już zrealizowane.

Dlaczego modernizacja zbiornika Nysa się opóźnia?

Zgodnie z pierwotnymi planami roboty modernizacyjne miały zakończyć się w czerwcu 2015 r. Termin prac wydłużono jednak do końca lipca 2016 r.

Zmiana terminu wynika przede wszystkim z następstw awarii, do jakiej doszło latem 2013 r. w trakcie prac wykonywanych na jazie nr 2. Miała wówczas miejsce awaria ścianki szczelnej, co spowodowało kilkumiesięczne opóźnienie.

Awarie techniczne natomiast spowodowały, że konieczne stało się opracowanie dodatkowych czasochłonnych badań i analiz. Wdrożenie programu naprawczego możliwe było w kwietniu 2014 r.

RZGW we Wrocławiu podaje również, że powodem opóźnień jest fakt, iż na początku 2015 r. upadłość ogłosił jeden z głównych wykonawców.

Aktualnie większość zadań jest ukończona, ale na kilku frontach wciąż trwają intensywne prace – podaje inwestor. Na dzień 31 grudnia 2015 r. poziom zaawansowania rzeczowego projektu wynosił 90%.