Podczas wizyty w Szczecinie minister finansów – Paweł Szałamacha oraz minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej – Marek Gróbarczyk przekonywali, że tzw. ustawa stoczniowa pozwoli na odbudowę przemysłu okrętowego w Polsce.
Stocznia. Fot. pixabay.com
W Szczecinie Szałamacha i Gróbarczyk przedstawili dziennikarzom projekt ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i produkcji komplementarnej.
Resort finansów wspiera projekt tzw. ustawy stoczniowej
Minister finansów powiedział, że projekt tzw. ustawy stoczniowej ma wsparcie resortu finansów. Ten przewiduje m.in. ułatwienia podatkowe w podatku dochodowym i VAT. Powiedział: cieszę się, że dzisiaj możemy podać do publicznej wiadomości projekt ustawy, która daje szansę na odrodzenie naszego przemysłu stoczniowego.
Minister Gróbarczyk dodał: ustawa stoczniowa w trzech podstawowych obszarach dotyka branży przemysłu stoczniowego, tj. organizacyjnym, finansowym i legislacyjnym. Rozwiązania, które przygotowaliśmy, zostały wcześniej omówione i przedyskutowane przede wszystkim z biznesem, ale również przeszła negocjacje z ministerstwem finansów.
Zgodnie z założeniami na przełomie marca i kwietnia ustawa trafi pod obrady rządu, a potem zajmie się nią parlament. Możliwe, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r.
Ustawa stoczniowa związana jest głównie z kwestiami finansowymi
Minister gospodarki morskiej tłumaczył, że ustawa związana jest głównie ze sprawami finansowymi, co oznacza, że należy stworzyć przyjazne warunki funkcjonowania dla przemysłu i biznesu.
W projekcie dokumentu założono m.in.: zwolnienie stoczni z podatku VAT, wybór między CIT a zryczałtowanym 1% podatkiem od wartości sprzedanej produkcji oraz możliwość włączenia stoczni do specjalnych stref ekonomicznych.
Stocznie będą mogły więc płacić albo CIT, albo zryczałtowany podatek od wartości sprzedanej produkcji w wysokości 1%. Jeśli stocznia będzie przebudowywać statek, będzie mogła skorzystać ze zryczałtowanego podatku w sytuacji, jeśli: wartość przebudowy to co najmniej 5 mln EUR; polega ona na zmianie przeznaczenia statku lub zmianie źródła napędu; w całości jest przeprowadzona przez przedsiębiorcę, który wnioskuje o zryczałtowany podatek.
Jeśli stocznia zdecyduje się na płacenie zryczałtowanego podatku, decyzja ta będzie obowiązywać przez trzy lata.
Ponadto też planowane jest zwolnienie stoczni z płacenia podatku VAT dostawcom elementów do budowy statków. W nowych przepisach stocznia na etapie wystawiania faktury za konkretne elementy czy komponenty nie będzie płaciła VAT-u.
Przewiduje się także możliwość rozszerzenia specjalnej strefy ekonomicznej i objęcie nią stoczni.
Ustawa stoczniowa a miejsca pracy
Rząd zakłada, że w pierwszym roku funkcjonowania ustawy pojawi się około 5 tys. nowych miejsc pracy w przemyśle stoczniowym. Ponadto obroty związane z zakupem części do budowy statków mają się zwiększyć z 1,5 do 2 mld zł.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.