DTŚ SA zapowiada, że wiosną ruszą kolejne badania ws. wypiętrzania się nasypów Drogowej Trasy Średnicowej (DTŚ) w Zabrzu. Jak powiedział podczas wczorajszej konferencji prasowej prezes spółki, Andrzej Bauer, powodem problemów z nasypami są przeobrażenia jednego ze składników materiału użytego do budowy. Dodał, że kompleksowa naprawa będzie możliwa po ustaniu zjawiska.
DTŚ w Katowicach. Fot. DTŚ SA
Odcinek DTŚ w Zabrzu ma około 3 km długości i prowadzi z centrum miasta do granicy z Gliwicami. Fragment ten (odcinki Z3 i Z4) budowano w latach 2012–2014. Za jego realizację odpowiedzialne było konsorcjum firm Eurovia Polska i Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów z Gliwic.
Deformacje na nowej trasie pojawiły się wkrótce po jej otwarciu
Droga jest użytkowana niewiele ponad 1,5 roku, a w tym czasie już kilkukrotnie m.in. frezowano fragmenty nawierzchni, umacniano obsuwające się skarpy czy korygowano ustawienie ekranów dźwiękochłonnych.
Spółka DTŚ utrzymuje, że podczas odbioru końcowego odcinków Z3 i Z4 nie stwierdzono odchyleń od wymagań, a pierwsze deformacje pojawiły się po około dwumiesięcznej eksploatacji.
Bauer podkreślił, że problem był dla wszystkich zaskoczeniem – dla wykonawcy, dostawcy materiałów, nadzoru, projektanta i naukowców.
Wyjaśnień w tej sprawie oczekiwano od spółki wykonawczej (Eurovia Polska). Ta zleciła opracowanie ekspertyz naukowcom z Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Śląskiej. Z przeprowadzonych analiz wynika, że przyczyną uszkodzeń są zachodzące w materiale nasypowym reakcje chemiczne. Jego istotnym składnikiem jest popiół fluidalny, w skład którego wchodzi tzw. anhydryt. Właśnie on ulega przeobrażeniom, a następstwem tego jest wzrost objętości materiału i widoczne deformacje.
Na wprowadzenie programu naprawczego trzeba poczekać
Opracowanie programu naprawczego i jego wdrożenie wymaga czasu – powiedział Bauer. Zapowiedział, że w kwietniu zostaną przeprowadzone kolejne badania. Trzeba też poczekać na to aż zmiany przestaną postępować.
W zeszłym roku inwestor i wykonawca porozumieli się ws. rocznego okresu prowadzenia badań. Na tej podstawie spółka wykonawcza będzie opracowywać docelową technologię naprawy nawierzchni. Termin zaprezentowania programu naprawczego ustalono na 1 lipca 2016 r.
Naprawa wypiętrzonych odcinków Z3 i Z4 będzie wymagała ingerencji w warstwy znajdujące się pod nawierzchnią do głębokości kilkudziesięciu centymetrów.
DTŚ Katowice–Gliwice jest największą inwestycją śląskich samorządów ostatnich lat. Droga ta to oprócz autostrady A4 najważniejsza trasa w aglomeracji katowickiej. Została wytyczona w pobliżu centrów miast i służy przede wszystkim do obsługi ruchu lokalnego. Aktualnie dostępny jest odcinek o długości ponad 26 km. Na 20 marca zaplanowano otwarcie odcinka prowadzącego przez centrum Gliwic. Ma on 5,6 km długości.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.