"Most pomiędzy Żmigrodem a Żmigródkiem poprowadzi kierowców szerokim, łagodnym łukiem, którego promień wynosi 2620 m. Będzie miał 748 m długości i dwie równoległe estakady, oddzielne dla każdej jezdni drogi ekspresowej. Obie jezdnie mostu będą miały po 3 pasy ruchu o szerokości 3,5 m każdy oraz pas awaryjny. Każda z estakad wsparta będzie na 13 przęsłach o rozpiętości od 48 do 81,5 m" - podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych.

Jaka technologia jest wykorzystywana przy budowie mostu nad Baryczą?

Konstrukcja budowana jest metodą nasuwania podłużnego, którą wybrano z uwagi na m.in. minimalizację wpływu na środowisko naturalne w dolinie Baryczy oraz czynną linię kolejową E59. Przy zastosowaniu tej technologii nie ma również potrzeby budowy potężnych rusztowań.

Żelbetowe segmenty powstają w stacjonarnej wytwórni na miejscu budowy. Każda z estakad składać się będzie z 29 takich elementów. Jak podaje GDDKiA, wykonanie i nasunięcie każdego segmentu trwa około tygodnia. Dotychczas nasunięto 6 segmentów, po 3 na każdą jezdnię.

Most buduje konsorcjum firm Budimex S.A. oraz STRABAG Infrastruktura Południe sp. z o.o. Zakończenie prac zaplanowano na przyszły rok.

Droga ekspresowa S5

Trasa połączy Wrocław z Poznaniem, a autostradę A4 z autostradą A2. Budowa dolnośląskiego odcinka pochłonie 1,9 mld zł. Projekt „Budowa drogi ekspresowej S5 odc. Korzeńsko–Wrocław (w. Widawa)” jest dofinansowywany z funduszy unijnych w kwocie około 911,1 mln zł.

Grupa Budimex to jedna z największych grup budowlanych w Polsce.  Świadczy usługi w sektorach infrastruktury: drogowej, kolejowej, lotniskowej, budownictwa kubaturowego, energetycznego, przemysłowego i ekologicznego.

Grupa STRABAG działa w Polsce od 1987 r. i obecnie zatrudnia około 5 tys. osób. Jest liderem na krajowym rynku budowlanym.