Kontrakt na budowę barki o nazwie Zourite (fr. ośmiornica) realizowano na zlecenie francuskiego odbiorcy – Bouygues Travaux Publics S.A. Prace budowlane wykonano w Gdyni, w stoczni Crist.
Najdłuższy francuski wiadukt morski. Źródło: Bouygues Travaux Publics S.A.
Do budowy barki wykorzystano 6,8 tys. ton prefabrykowanej stali. Czas trwania prac to 400 dni.
Barka z Gdyni do budowy autostrady u wybrzeży Oceanu Indyjskiego
W stoczni Crist powstała specjalistyczna barka samopodnośna, która zostanie wykorzystana przy budowie autostrady wzdłuż wybrzeża wyspy Reunion na Oceanie Indyjskim. Długość tego odcinka to 5,4 km. 48 z 50 podpór wiaduktu nowej trasy będzie się znajdować się w morzu. Jak podaje wykonawca, będzie to najdłuższy francuski morski wiadukt. Zgodnie z założeniami z 2013 r., budowa obiektu zakończy się w 2018 r.
Łączna nośność dwóch suwnic znajdujących się na pokładzie jednostki to 4,8 tys. ton. Rozpiętość suwnic wynosi 30 m. Barka ma 106,5 m długości i 49 m szerokości. Posiada ona osiem nóg jack-up o długości 55 m i średnicy 3 m. Dzięki temu będzie mogła unieść się 14 m ponad poziom wody.
Możliwe, że po zakończeniu prac przy budowie autostrady, jednostka będzie wykorzystywana do budowy fundamentów morskich wież wiatrowych.
Stocznia Crist powstała w 1990 r. Dotychczas zbudowano w niej ponad 360 jednostek. Firma współpracuje z armatorami i stoczniami z Polski, Holandii, Norwegii, Danii, Niemiec, Islandii i USA. Spółka posiada pełen portfel zamówień do połowy 2017 r. Trwają też negocjacje ws. kolejnych kontraktów.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.