Resort energii zapowiada konsolidację w branży hutniczej. Wiceminister energii, Grzegorz Tobiszowski – zapowiedział połączenie Huty Pokój w Rudzie Śląskiej, Huty Łabędy w Gliwicach oraz Walcowni Blach Grubych Batory w Chorzowie i utworzenie podmiotu o nazwie Śląskie Huty Stali.
Fot. HW Pietrzak Holding S.A. Walcownia Blach Batory
Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa energii Śląskie Huty Stali powstaną do końca tego roku. Podmiot będzie działać jako holding spółek albo jedna spółka prawa handlowego
Huta Pokój i Huta Łabędy – decyzja o połączeniu w najbliższych dniach
Tobiszowski powiedział podczas wczorajszej konferencji prasowej, że decyzja o połączeniu Huty Pokój i Huty Łabędy zapadnie w ciągu najbliższych dni. Na początku spółki mają mieć wspólny zarząd, a potem nastąpi połączenie organizacyjne.
Po co łączyć polskie huty?
Tobiszowski tłumaczy, że łączenie hut wynika z analiz dotyczących kształtu i potrzeb rynku. M.in. podkreślił, że realizowane przez Gaz-System na wielką skalę projekty gazowe dadzą nowemu podmiotowi znaczący udział w tym rynku. Ponadto też istnieje np. spore zapotrzebowanie na blachy w polskich stoczniach.
Śląskie Huty Stali mają produkować wyroby głównie dla przemysłu stoczniowego, kolejowego, zbrojeniowego i energetyki.
Śląskie Huty Stali elementem reindustrializacji Śląska
Resort energii zakłada, że w Śląskich Hutach Stali zatrudnienie znajdzie około 2,5 tys. osób. Roczne przychody nowego podmiotu szacuje się na około 1,5 mld zł.
Połączenie spółek ma się przyczynić do wzmocnienia pozycji polskich producentów na konkurencyjnym rynku. Celem jest też ograniczenie importu np. blach grubych i rur.
Jak zaznacza Tobiszowski, działania konsolidacyjne w sektorze hutniczym to jeden z elementów rządowej koncepcji reindustrializacji Śląska.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.