Jak podaje spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., zakres prac przekroczył już 70% inwestycji. Planuje się, że od grudnia br. most zapewni sprawny przejazd pociągów pomiędzy Polską a Niemcami na odcinku Bielawa Dolna–Horka.

Co obecnie dzieje się na budowie mostu?

„Zgodnie z harmonogramem, w miejscu nowej przeprawy stoi już sześć, żelbetowych podpór mostowych oraz przyczółków. Ich budowę poprzedziło rozebranie elementów starej, wyeksploatowanej budowli. Wykonawca pracuje teraz przy budowie pięciu nowych betonowych przęseł. Na nich zostaną ułożone dwa tory. Wykonano już roboty pod jeden tor. Do połowy roku zakończone zostaną prace przy przęsłach dla drugiego. Szerokość mostu wyniesie 11 m. Jesienią na nowym moście rozpocznie się montaż torów, a później sieci trakcyjnej oraz urządzeń zabezpieczających, niezbędnych do bezpiecznego kursowania pociągów” - podaje zarządca infrastruktury kolejowej.

120 zamiast 50 km/godz.

Dzięki nowej, żelbetowej konstrukcji przeprawy będzie można prowadzić nią ciężkie składy pociągów towarowych o nacisku na oś do 221 kN. Dotychczas, na starym moście, ruch pociągów był tylko po jednym torze, z ograniczeniem prędkości do 50 km/godz. Nowo powstający obiekt będzie przystosowany do jazdy pociągów z prędkością do 120 km/godz. po dwóch torach.

„Most zapewni najkrótsze połączenie kolejowe z Wrocławia do Lipska i Berlina. Po modernizacji z przeprawy będzie mogło korzystać w ciągu doby nawet ponad 150 pociągów towarowych i pociągi pasażerskie” - czytamy w komunikacie.

Modernizacja linii kolejowej E 30, etap II, odcinek Bielawa Dolna–Horka: budowa mostu przez Nysę Łużycką oraz elektryfikacja pochłonie około 23 mln zł.

Nowy most kolejowy na Nysie Łużyckiej - ruszyła budowa

Zobacz najnowsze zdjęcia z budowy mostu kolejowego na Nysie Łużyckiej