• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Prace geotechniczne na budowie II linii metra w Warszawie

Wzmacnianie gruntu w technologii Soilcrete


Opublikowano: 21-09-2016 Źródło: Keller Polska sp. z o.o.

W realizację tak znaczącego projektu, jak rozbudowa II linii stołecznego metra, zaangażowanych jest wiele firm. Wśród nich znajduje się spółka Keller Polska, odpowiedzialna za wykonanie wzmocnienia gruntu dla łącznika pomiędzy tunelem a wentylatorniami szlakowymi.


Fot. Keller Polska sp. z o.o. Fot. Keller Polska sp. z o.o.

W Warszawie trwają prace w ramach rozbudowy II linii metra na odcinku od Dworca Wileńskiego w kierunku Targówka. Keller Polska jest podwykonawcą włoskiej firmy Astaldi S.p.A., głównego wykonawcy tej inwestycji.

Wzmocnienie gruntu pod budowę II linii metra

Polska spółka jest odpowiedzialna za wykonanie wzmocnienia gruntu dla łącznika pomiędzy tunelem a wentylatorniami szlakowymi V16, V17 i V18 (między stacjami: Szwedzka, Trocka i Targówek). W tych miejscach obie nitki tunelu zostaną spięte łącznikami po wykonaniu tunelu z wykorzystaniem maszyny TBM. Wzmocnienie zaprojektowano w formie pierścieni wokół wykopów pod łączniki. Powstałe obudowy wykopu będą przenosiły parcie gruntu i wody tak, aby zapewnić bezpieczne wykonywanie prac żelbetowych. Dodatkowo będą wykonane poziome przesłony, które ograniczą napływ wody gruntowej przez dno wykopu – wyjaśnia Marcin Żak Regionalny Kierownik Produkcji w Keller Polska sp. z o.o.

Prace geotechniczne na budowie II linii metra w Warszawie. Fot. Keller Polska sp. z o.o. Prace geotechniczne na budowie II linii metra w Warszawie. Fot. Keller Polska sp. z o.o.

Na jakim etapie są obecnie roboty geotechniczne?

Prace są wykonywane w technologii Soilcrete, dobrze znanej w branży, autorskiej technice wzmacniania gruntu opracowanej przez Keller. Wzmacnianie odbywa się poprzez wykonanie w gruncie zeskalonej bryły cementowo-gruntowej. Przy pomocy wiertnicy wykonuje się odwierty w zaplanowanych miejscach. Efektem zastosowania takiego rozwiązania jest rozluźnienie gruntu za pomocą silnego strumienia zaczynu cementowego otulonego sprężonym powietrzem. Tak przygotowany grunt miesza się z zaczynem cementowym i w ten sposób powstają kolumny o średnicy 150–370 cm i wysokości 0,8–7,4 m – tłumaczy Marcin Żak.

Obecnie ponad połowa z zaplanowanych prac została już wykonana. Dziewięcioosobowy zespół, wykwalifikowanych pracowników zakończył prace przy obiekcie V16 (do stacji „Szwedzka”), gdzie powstało ponad 70 odwiertów w technologii iniekcji strumieniowej. Z początkiem września przeniósł się na wentylatornię V18 przy stacji „Trocka”, a obecnie – na ostatnią wentylatornię V17, należącą do stacji „Targówek”. Prace prowadzone są zgodnie z harmonogramem i, jak dotychczas, zespół nie napotkał w trakcie realizacji większych problemów.

Inwestycja pełna wyzwań

Ogromnym wyzwaniem dla podwykonawcy jest w trakcie realizacji tej inwestycji utrzymanie tempa pracy i zgodności z harmonogramem. Budowa II linii metra jest bardzo prestiżowym i zaawansowanym przedsięwzięciem. W zaplanowane prace zaangażowanych jest wiele firm, tak więc bardzo istotna jest terminowość kolejno wykonywanych zadań – podkreśla Marcin Żak. Istotną rolę odgrywa też mobilizacja i przenoszenie sprzętu na nową lokalizację. W ramach każdego z obiektów prace prowadzone są w ciągu zaledwie dwóch–trzech tygodni, a wymagają pełnego i rzetelnego przygotowania zaplecza budowy i platformy roboczej – dodaje.

Rozbudowa II linii metra

Centralny odcinek II linii warszawskiego metra został oddany do użytku 8 marca ub.r. Obecnie w budowie znajduje się odcinek od Dworca Wileńskiego w kierunku wschodnim. Jego długość to ponad 3 km. Zaplanowano na nim trzy stacje:

– Szwedzka (C16) – pod ul. Strzelecką po wschodniej stronie ul. Stalowej,

– Targówek (C17) – w okolicy skrzyżowania ul. Pratulińskiej z M. Ossowskiego,

– Trocka (C18) – w rejonie skrzyżowania ul. Pratulińskiej z Trocką.

Za ostatnią stacją znajdą się tory odstawcze i komora do zawracania.

Na finiszu są obecnie prace przygotowawcze do budowy odcinka II linii metra w kierunku zachodnim (z Ronda Daszyńskiego na Wolę) o długości 3,4 km. Spółka Metro Warszawskie przekazała już urzędowi wojewódzkiemu poprawiony komplet dokumentów potrzebnych do wydania pozwoleń na budowę tego fragmentu i czeka na wydanie pozwoleń na budowę. Dopiero wtedy będzie można podpisać umowę w wykonawcą – turecką firmą Gülermak Ağir Sanayi İnşaat ve Taahhüt A.Ş. która – wraz z Astaldi – również uczestniczyła w budowie centralnego odcinka. Na wolskim fragmencie znajdą się trzy stacje:

– Płocka (C08) – umiejscowiona pod ul. Płocką w rejonie skrzyżowania z ul. Wolską,

– Młynów (C07) – planowana pod ul. Górczewską po wschodniej stronie wiaduktu kolejowego w rejonie ul. Sokołowskiej i Syreny,

– Księcia Janusza (C06) – pod ul. Górczewską w rejonie skrzyżowania z ul. Księcia Janusza.

Zbudowane zostaną także tory odstawcze i komora do zawracania.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia