Samorządowcy z woj. lubuskiego zwrócili się do rządu z prośbą o wybudowanie dodatkowych zjazdów z autostrady A2 na wysokości Łagowa, 60 km od granicy z Niemcami w Świecku.
Jednak budowa takiego węzła pochłonęłaby co najmniej 45 mln zł. Przedstawiciele spółki Autostrada Wielkopolska, która jest koncesjonariuszem tego odcinka, zadeklarowali, że zjazd może powstać, ale problemem pozostaje źródło finansowania inwestycji.
Także gorliccy samorządowcy i samorządowcy z z Jasła przy wsparciu lokalnych parlamentarzystów podejmują starania o wpisanie przez Radę Ministrów lokalnych inwestycji do krajowej sieci dróg i autostrad. Jest to koncepcja połączenia drogowego Kielce-Tarnów-Gorlice-Biecz-Jasło-Krosno-Miejsce Piastowe.
- Drogi z listy rezerwowej będą mogły być realizowane, jeśli będą pojawiały się oszczędności w przetargach. Chodzi m.in. o różnicę między wysokością kosztorysową a ostateczną wartością umowy z wykonawcą - tłumaczy Jan Krynicki, rzecznik GDDKiA.

A w Małopolsce...

Jest natomiast szansa, że mieszkańcy powiatu olkuskiego uzyskają szybkie połączenie drogi krajowej 94 z autostradą A4. Od Olkusza przez Wolę Filipowską do Węzła Rudno ma powstać nowa droga wojewódzka.
Lokalne samorządy podpisały już porozumienie z Zarządem Województwa Małopolskiego. Połowa inwestycji zostanie sfinansowana z budżetu województwa, a pozostałą kwotę wydadzą samorządy.
Dla lokalnych samorządów to ważna inwestycja, która poprawi dostępność komunikacyjną tych terenów, ale przede wszystkim zwiększy ich atrakcyjność inwestycyjną oraz jakość życia mieszkańców.