Budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną to inwestycja, która ma wpłynąć na rozwój Elbląga i portów Zatoki Gdańskiej poprzez ułatwienie dostępu do Morza Bałtyckiego. Kanał o 52 mM (94 km) zmniejszy odległość dzielącą Elbląg od Gdańska.

Realizacja kanału przez Mierzeję Wiślaną – stan prac

Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg, którego przedmiotem jest opracowanie dokumentacji projektowej kanału. Obejmuje on nie tylko kanał główny i odcinki połączeniowe z awanportem portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, ale także śluzę z konstrukcją zamknięć. Ponadto w zakres prac wchodzą również połączenia drogowe i mostowe wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Przetarg powinien być rozstrzygnięty w tym roku. Na wykonanie dokumentacji od momentu podpisania umowy przewidziano 18 miesięcy. Inwestycja ma być zrealizowana do 2022 r.

Jak podał resort żeglugi, zadanie będzie finansowane w całości z pieniędzy zabezpieczonych na ten cel w budżecie państwa. Koszt całkowity szacowany jest na około 880 mln zł, tak naprawdę jednak konkretne kwoty poznamy po rozstrzygnięciu przetargów - podał resort.

Mosty zwodzone

Projekt zakłada budowę dwóch mostów zwodzonych, które będą funkcjonować jako rozwiązania alternatywne. Obie przeprawy mają być zlokalizowane w rejonie wrót śluzy.


Czytaj także: "Powstanie kanał przecinający Mierzeję Wiślaną"