28 października br. Rada Ministrów przyjęła bez żadnych uwag uchwałę w sprawie Konwencji AGN, czyli Porozumienia w Sprawie Głównych Śródlądowych Dróg Wodnych o Międzynarodowym Znaczeniu. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej dokument jeszcze w listopadzie br. zostanie skierowany do Sejmu.
Konwencja AGN zobowiązuje Polskę do dostosowania naszych głównych dróg wodnych do co najmniej IV klasy żeglowności (głębokość tranzytowa na szlaku min. 2,5 m), klasy niższe bowiem nie uprawniają do korzystania ze środków TEN-T - transeuropejskie korytarze transportowe UE).

Założenie Konwencji AGN

Konwencja AGN obejmuje sieć dróg wodnych o łącznej długości ponad 27 tys. km i łączącej porty ponad 37 krajów. Na terytorium Polski znajdują się trzy szlaki ujęte w konwencji. Pierwszy z nich to droga wodna E40, która łączy Morze Bałtyckie od Gdańska z Morzem Czarnym w Odessie. Druga natomiast to droga wodna E30 biegnąca Odrzańską Drogą Wodną i łącząca Morze Bałtyckie w Świnoujściu z Dunajem w Bratysławie. Ostatnim szlakiem w Polsce jest droga wodna E70 – łącząca Odrę z Zalewem Wiślanym i stanowiąca część europejskiego szlaku komunikacyjnego wschód-zachód łączącego Kłajpedę z Rotterdamem.
Dodatkowo europejska Konwencja wskazuje również dziesięć lokalizacji portów śródlądowych o międzynarodowym znaczeniu: Świnoujście, Szczecin, Kostrzyn, Wrocław, Koźle, Gliwice, Gdańsk, Bydgoszcz, Warszawa, Elbląg.
Przystąpienie Polski do Konwencji AGN jest jednym z elementów realizacji postanowień Białej Księgi Transportu (czyli strategii Unii Europejskiej dotyczącej rozwoju transportu). Zgodnie z nią do 2030 r. 30% drogowego transportu towarów na odległość większą niż 300 km należy przenieść na inne środki transportu, np. kolej lub transport wodny, zaś do 2050 r. powinno to być ponad 50% tego typu transportu. Dokument zakłada również, że do 2030 r. stworzona będzie w pełni funkcjonalna unijna multimodalna sieć bazowa TEN-T (transeuropejskiej sieci transportowej), zaś do 2050 r. nastąpi osiągnięcie wysokiej jakości i przepustowości tej sieci, jak również stworzenie odpowiednich usług informacyjnych.