Najnowszy „Raport o budowie domów w Polsce” pokazuje, że wciąż jesteśmy przywiązani do tradycyjnych technologii i chętniej budujemy domy według gotowych projektów.
Fot.SAROTA PR
Obok stałych trendów uwidacznia się coraz większa popularność ogrzewania pozyskiwanego ze źródeł odnawialnych. Większym powodzeniem niż w poprzedniej roku cieszą się również najmniejsze działki: o powierzchni do 5 arów – wynika z „Raportu o budowie domów w Polsce” opracowanego przez serwis oferteo.pl.
Raport podsumowuje rok 2016. Wyniki badania wyraźnie wskazują na niesłabnącą popularność trendów dotyczących m.in. metrażu budowanego domu bądź wyboru materiałów, z których został on zbudowany. Natomiast w porównaniu z poprzednią edycją widać różnicę w podejściu ankietowanych do nowoczesnych rozwiązań z zakresu ogrzewania domów: coraz większą popularnością cieszą się bowiem pompy ciepła i kolektory słoneczne.
Powierzchnia działki najczęściej do 20 arów, domu – do 200 m2
Ankietowani najczęściej wskazywali, że budowali dom na działkach o powierzchni do 20 arów. Największą popularnością cieszyły się działki o powierzchni 5,1-10 arów (37% wskazań), od 10,1 do 20 arów (35% wskazań) oraz do 5 arów (10%). Te ostatnie najbardziej zyskały na popularności w porównaniu do zeszłorocznego badania, kiedy to na najmniejszych działkach swoje domu budowało tylko 3% ankietowanych. Nieco mniej badanych dysponowało natomiast działką o powierzchni od 20,1 do 30 arów (9%). Tyle samo badanych budowało dom na działce większej niż 30 arów.
Podobnie jak w poprzednich latach najczęściej decydowano się na budowę domu o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 200 m2. Najpopularniejszym metrażem wśród ankietowanych przez był przedział 151-200 m2. Domy o takiej powierzchni wybrało 26% ankietowanych. Tylko o 1 pkt procentowy mniej osób wskazało na powierzchnię 126-150 m2, 24% badanych wskazało powierzchnię 101-125 m2, a 14% – do 100 m2.
Tylko 11% ankietowanych zdecydowało się na budowę domu przekraczającego 200 m2 powierzchni użytkowej.
Dominują tradycyjne materiały
Po raz kolejny okazało się, że Polacy są przywiązani do tradycyjnych materiałów budowlanych. W 2016 r. najwięcej osób postawiło na budowę domu w technologii tradycyjnej murowanej z bloczku komórkowego (45%) oraz w tradycyjnej murowanej z cegły ceramicznej (34%).
Budowę domu w technologii szkieletowej, kanadyjskiej zrealizował co dziesiąty uczestnik badania. Tylko 2% zdecydowało się na budowę domu z bali. W poprzedniej edycji badania łącznie 15% ankietowanych wskazało, że wybudowało dom z drewna.
Decydując się na budowę w jednej z technologii, warto wybrać ekipę, która ma doświadczenie w realizacji tego typu zleceń. Poszukiwania najlepiej rozpocząć już na kilka miesięcy przed planowanym terminem rozpoczęcia budowy – podpowiada Karol Grygiel, członek zarządu oferteo.pl. – Obecnie coraz więcej inwestorów poszukuje ekip budowlanych przez internet. Strona www czy profil firmy w serwisach, gdzie można szukać wykonawców, dają możliwość sprawdzenia opinii o firmie wystawionych przez innych klientów. Aby jeszcze lepiej sprawdzić wykonawcę, można poprosić o spotkanie na placu budowy, gdzie aktualnie pracuje firma. Taka wizyta pozwoli nam sprawdzić, czy panuje tam porządek i jak pracownicy przykładają się do swoich obowiązków. Dobrym pomysłem może być również zatrudnienie niezależnego kierownika budowy, który pomoże przy wyborze wykonawców. Pamiętajmy, że wybór dobrego wykonawcy to zarazem mniejsze ryzyko strat poniesionych w wyniku błędów niesolidnej firmy.
Najpopularniejszym pokryciem dachu była w 2016 r. dachówka ceramiczna. Wybrała ją połowa ankietowanych. Co trzeci badany pokrył dach swojego domu blachą lub blachodachówką, 13% wybrało dachówkę cementową lub karpiówkę, a 5% – inny materiał.
Gotowy projekt i jedno piętro bez piwnicy
Ankietowani częściej decydowali się na budowę domu według zakupionego gotowego projektu. Na takie rozwiązanie zdecydowało się 59% z nich. Pozostali budowali według przygotowanego specjalnie na ich potrzeby projektu indywidualnego.
Największą popularnością w 2016 r. cieszyły się domy jednopiętrowe, na które zdecydowało się 65% uczestników badania. Na budowę parterowego domu zdecydowało się 28% badanych.Tylko 6% badanych wybudowało domy dwupiętrowe, a zaledwie 1% postanowił zamieszkać w domu liczącym trzy piętra lub więcej – zwraca uwagę Karol Grygiel.
Kolejna edycja badania potwierdza, że Polacy rzadko decydują się na podpiwniczenie domu. Tylko 15% badanych w 2016 r. zdecydowało się na budowę domu z piwnicą.
Rośnie popularność ekologicznego ogrzewania
Podobnie jak przed rokiem najczęściej wybieranym rodzajem ogrzewania domu było ogrzewanie gazowe, które wskazało 40% ankietowanych. Nie słabnie także popularność ogrzewania za pomocą kotła na paliwo stałe, takie jak np. węgiel, ekogroszek, miał, drewno opałowe. Widać także, że coraz więcej osób interesuje się pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych. Spośród ankietowanych 15% wskazało, że zamontowało w domu pompę ciepła, a 7% wskazań dotyczyło kolektorów słonecznych (w zeszłym roku zainteresowanych kolektorami było tylko 4% ankietowanych).
Wentylacja – grawitacyjna, okna – z PCV
W tym roku po raz pierwszy zapytano ankietowanych, jaki rodzaj wentylacji zastosowali w swoich domach. Okazało się, że najpopularniejszym rozwiązaniem okazała się wentylacja grawitacyjna (konwekcyjna), na którą zdecydowało się 55% badanych. Pozostali zdecydowali się na wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną lub wywiewną oraz na wentylację hybrydową, w której działania systemów mechanicznego i grawitacyjnego wzajemnie się uzupełniają.
Zdecydowana większość uczestników badania decydowała się na wprawienie do domu okien plastikowych, 6% wybrało okna drewniane, a 1% – aluminiowe.
Przedstawione dane pochodzą z ankiety przeprowadzonej wśród 207 osób, które w 2016 r. budowały dom.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.