Wielu ludzi odczuwa strach przed lataniem – jednak, jak się okazuje, tak naprawdę powinniśmy bać się nie samego lotu, a… lądowania. 60% wypadków lotniczych wydarza się przy starcie lub lądowaniu – widok tych pasów startowych skłania do jednego wniosku: te statystyki to nie przypadek.
Fot. Takashi Ota
Czy to lotnisko, czy plaża?
Szkoci połączyli jedno z drugim: oto Barra Airport, na zachodnim brzegu Szkocji. Na szczęście lądowania odbywają się tam tylko w ciągu dnia – nocą byłoby to zbyt niebezpieczne.
Lotniska-wyspy
To Chubu Centrair International Airport, zlokalizowane na sztucznej wyspie jedyne 33 km od największego japońskiego miasta portowego, Nagoi.
Myślicie, że Chubu to jedyne tego typu lotnisko? Oto kolejna sztuczna wyspa, na której lądują tysiące samolotów... prawdopodobnie największe tego typu lotnisko na świecie – Kansai International Airport, leżące 5 km od Honsiu.
Perfekcyjne lądowanie?
Congonhas Airport w Sao Paulo – lotnisko w centrum miasta? Tylko dla pilotów-perfekcjonistów.
Tak samo w przypadku lotniska na Gibraltarze – nie tylko zostało ono zlokalizowane w ścisłym centrum, ale problem sprawia też to, że prawie 2-kilometrowy pas startowy przecina jedną z najruchliwszych dróg: Winston Churchill Avenue… Każdorazowo, zanim samolot wystartuje lub wyląduje, ruch musi zostać wstrzymany.
Toncontín International Airport w Hondurasie – zabudowania są nieco odsunięte od pasa startowego, ale na pilotów czyha pułapka w postaci górskich szczytów…
Lotnisko Jamesa Bonda
Courchevel Airport we Francji wyposażone jest w pas o długości niecałych 550 m oraz o spadku do 18,5%... Zapewne właśnie te cechy, mrożące nam krew w żyłach, zapewniły lotnisku miejsce w jednym z filmów o Jamesie Bondzie – Goldeneye.
Na karaibskiej wyspie św. Bartłomieja pas startowy zaczyna się na zboczu wzgórza, a kończy na plaży… dobrze, że widać znak ostrzegawczy!
Amatorzy mocnych wrażeń będą rozczarowani – jeszcze dwie dekady temu mogliby skorzystać z lotniska Kai Tak International Airport, którego pas startowy zaczyna – lub kończy się! – w morzu… Niestety, w 1998 postanowiono zamknąć mrożące krew w żyłach lotnisko.
Stanowe lotnisko Copalis (Washinton) – pomiędzy deltą rzeki Copalis a szeregiem skał…
400 m pasa i przepaść. Lotnisko Matekane Air Strip w Lesotho (Afryka).
Wśród górskich szczytów
Paro International Airport, przynależące do królewskich linii lotniczych Bhutanu, znajduje się na wysokości 2236 m. Na tym lotnisku można lądować tylko przy doskonałych warunkach pogodowych; pobliskie szczyty himalajskich pięciotysięczników stanowią ogromne niebezpieczeństwo.
Pas startowy lotniska Tenzing-Hillary Airport w Nepalu (2860 m n.p.m.) to tylko kilkaset metrów…
Narsarsuaq Airport, Grenlandia. Widok nie zapiera tchu w piersi – wiatr hulający pomiędzy otaczającymi lotnisko fiordami powoduje poważne turbulencje.
Impreza na plaży?
Znów karaibskie lotnisko – tym razem Princess Juliana International Airport na wyspie St. Maarten. Samoloty, zbliżając się do pasa startowego, lecą tuż nad głowami osób wypoczywających na plaży Maho. Spektakularne czy przerażające?
I dwa ostatnie lotniska dla pilotów-perfekcjonistów
Toronto Islands Airport (Ontairo, Kanada)
Juancho E. Yrausquin Airport – pas startowy tego karaibskiego lotniska ma niecałe 400 m długości. Jeszcze bardziej przeraża fakt, że z obu stron pasa znajduje się morze.
Przeczytaj także: Najwyższy w Korei i piąty na świecie wśród drapaczy chmur - Lotte World Tower
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.