Włoski architekt Stefano Boeri przedstawił już swoją wizję budowy miasta-lasu niedaleko chińskiej miejscowości Liuzhou, na południu kraju. To już kolejny jego projekt, w którym roślinność staje się naturalną częścią budynków.
Liuzhou Forest City. Źródło: Stefano Boeri Architetti
Kiedy inwestycja Liuzhou Forest City zostanie już ukończona, będzie mogło tam zamieszkać 30 tys. osób. Co jednak ważniejsze, miasto będzie absorbowało niemal 10 tys. ton CO2 oraz 57 ton innych zanieczyszczeń rocznie. Ponadto produkować będzie też tlen - około 900 ton rocznie. Zostanie połączone z Liuzhou szybką koleją elektryczną, ale będzie częściowo samowystarczalne: oprócz obszarów mieszkalnych pojawią się też strefy handlowe i wypoczynkowe, dwie szkoły i szpital.
Pod względem energetycznym miasto będzie już zupełnie niezależne, ponieważ zostanie wyposażone w infrastrukturę geotermalną i panele słoneczne.
Na każdym budynku pojawią się rośliny i drzewa w najróżniejszych rozmiarach; będą też pełnić różnorodne funkcje, takie jak obniżanie temperatury, tworzenie środowiska dla różnych rodzajów zwierząt itp.
Boeri ma już doświadczenie w tworzeniu tego typu obiektów. W 2014 r. stworzył "wertykalny las": dwa wieżowce mieszkalne o wysokościach 110 m i 76 m, zlokalizowane w centrum Mediolanu.
Na obydwu wieżach znajduje się łącznie aż 900 drzew. To jednak wydaje się dopiero przymiarką budowy wieżowców, które już za rok zostaną oddane do użytku w Nanjing, w Chinach.
Wzdłuż fasad zostanie umieszczonych 600 wysokich drzew oraz 500 średniej wielkości (łącznie 1100 drzew wybranych z 23 lokalnych gatunków), a także 2500 roślin i krzewów - łącznie 6 tys. m2 powierzchni roślinnej, produkującej 60 kg tlenu dziennie i absorbującej 25 ton CO2 rocznie.
Powyższe zdjęcie przedstawia Mountain Forest Hotel, hotel zlokalizowany w zielonej dolinie, w której również ma powstać "zielona architektura", mająca na celu zapewnienie każdemu mieszkańcowi dostępu do co najmniej 8 m2 grządek/szklarni, 8 krzewów, dwóch drzew, 40 krzaczków i 30 zwierząt.
Architekt dba również o odpowiednie projekty dla budynków użyteczności publicznej.
To poliklinika łącząca centrum medyczne oraz centrum matki i dziecka. Oprócz widocznego na zdjęciu budynku, zaplanowany został teren zielony, ścieżki i ławki.
Stefano Boeri zapewne nie ustanie w tworzeniu zielonych budowli, tymczasem Liuzhou Forest City zostanie oddane do użytku już w 2020 r.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.