W chwili obecnej prowadzone są negocjacje w sprawie zakupu nieruchomości. Po jej sfinalizowaniu ogłoszony ma zostać  międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt rewitalizacji i zagospodarowania Wielkiego Pieca Hutniczego „A”.

Należy przypomnieć, że to jeden z trzech zachowanych obiektów tego typu na terenie kraju. Chcemy, aby po przeprowadzeniu prac budowlanych przy obiekcie, był on nie tylko monumentem historii techniki, lecz także symbolem nowoczesnej architektury i jej pięknego współżycia z zabytkową tkanką miasta – mówi Marta Lip-Kornatka z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

O Wielkim Piecu Huty Pokój

Wielki Piec Hutniczy należy do Huty Pokój, która funkcjonuje w Nowym Bytomiu od 1840 r. Urządzenie uruchomiono w 1968 r. Piec ten nie był budowany w miejscu, w którym stoi do dzisiaj. Powstał bowiem w głębi zakładu, a następnie przesunięto we właściwą lokalizację za pomocą stalowych lin. Jego budowa trwała zaledwie 105 dni. Po 20 latach od jego uruchomienia zdecydowano o jego modernizacji, która zakończyła się w 1987 r. Wtedy  zmieniono wówczas profil produkcyjny urządzenia, przestawiając je na wytop żelazomanganu. Kolejną modernizację Wielki Piec przeszedł 1995-1997, lecz produkcję wznowiono w 2004 r. Ostatecznie wygaszony został w 2005 r.

Rudzki Wielki Piec jest ostatnim tego typu obiektem na terenie województwa śląskiego i jednym z trzech na terenie kraju. Pod koniec 2012 r. decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach wpisany został do rejestru zabytków.

Przeczytaj również: "Polska wykorzysta chiński atom, a w zamian dostanie fabrykę samochodów?"